Adalet Bakanı: "Endişeler giderilecektir"

Adalet Bakanı: "Endişeler giderilecektir"

Adalet Bakanı Ahmet Kahraman, Anayasa Mahkemesi'ni yeniden yapılandıran yasayla ilgili olarak, "Bazıları sizin gelişinizden rahatsızlıklarını dile getirseler de, siz yaptığınız çalışmalarla bu endişeleri gidereceksiniz" dedi.

Yargıtay ve Danıştay'a yeni seçilen 211 üyenin mazbata töreni Rixos Otel'de yapıldı.

Törene Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Adalet Bakanı Ahmet Kahraman, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Ahmet Hamsici, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ali Em ile HSYK üyeleri ve bazı Yargıtay üyeleri katıldı.

Törende konuşan Adalet Bakanı Kahraman, yargının sorunlarının giderilmesi için Anayasa ve yasalarda bazı değişiklikler yapılarak yargının hizmetine sunulduğunu söyledi.

Yıllardır yargının sorunlarının çözümü konusunda görüşler bildirildiğini, konuşmalar yapıldığını anlatan Kahraman, yargının iş yükünün yıllar geçtikçe artarak devam ettiğini bunu yargının her kesiminin dilegetirdiğini belirtti.

Kahraman, "Bu bir vakadır mevcut kadrolarla, mevcut kapasite ile mevcut altyapı ile hakim, savcı sayısıyla, daire sayısıyla bu birikimin üstesinden gelinemeyeceğinin mümkün olamayacağı aşikar hale gelince yüksek yargıda, Yargıtay ve Danıştayımızda işin çözümüne katkı sağlayacak yeni daireler kurulması ve üye sayılarının artırılması gündeme gelmiştir" diye konuştu.

Bunun tek başına çözüm olamayacağının da açık olduğunu söyleyen Kahraman,bölge adliye mahkemelerinin de devreye hızla sokulması, hakim, savcı açığının kısa sürede kapatılması, personel sayılarının, binalarının, araç gereçlerinin de süratle tamamlanması gibi birçok tedbirin birlikte düşünülmesi gerektiğini vurguladı.

Kahraman, Yargıtay'a ve Danıştay'a yeni seçilen üyelerin hizmete başlamasıyla yüksek yargıdaki dosya, iş birikiminin kısmen de olsa çözüme kavuşacağına inandıklarını dile getirdi.

Yıllarını vererek mesleğinde başarıyla çeşitli kademelerde, çeşitli sıfatlarla hizmet veren meslektaşlarının HSYK'nın yaptığı titiz bir çalışma sonucu yüksek yargıda görevlendirildiklerini belirten Kahraman, şöyle devam etti:

"Bu kuşkusuz sizler için bir onurdur, milletimiz için de bir güvencedir. Başta aileleriniz olmak üzere çocuklarınız, babalarınız, analarınız, eşleriniz sizlerle gurur duyuyorlar. İnanın biz de sizlerle gurur duyduk. Bugüne kadar yaptığınız başarılı çalışmalarınızı, hizmetlerinizi bundan sonra da Yargıtay ve Danıştay çatısı altında aynen ve daha da artırarak sürdüreceksiniz. Yüksek yargıda sizin gelişiniz mutlaka fark edilecektir, hissedilecektir. Bundan sonra milletin umudu, beklentisi olan daha hızlı çalışan bir adalet, daha güvenilir bir adalet, daha az tartışılan bir adalet inşallah sizlerin katkılarıyla hizmete girecektir."

Yargı çalışanlarının fedakarlıklarına rağmen yargı teşkilatının tümmilletin ihtiyacına cevap veremez hale geldiğini belirten Kahraman, bundan sonrada hem ilk derece hem de yüksek derece mahkemelerde alınması gereken tümtedbirleri almaya devam edeceklerini ifade etti.

Yeni seçilen üyeleri tebrik eden Kahraman, "Ümit ediyorum bugüne kadar fedakarca, özveriyle yürüttükleri çalışmalarını bundan sonra da Yargıtay ve Danıştayımızın çatısı altında da sürdüreceklerdir. Bazıları sizin gelişinizden rahatsızlıklarını dile getirseler de siz eminim yaptığınız çalışmalarla en kısa zamanda bunların bu endişelerini gidereceksiniz" diye konuştu.

Törende, Yargıtay ve Danıştaya seçilen üyelere mazbataları verildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS