türkiye

İşte BDP'nin adayları...

  1. Türkiye

İşte BDP'nin adayları...

İşte BDP'nin adayları...

BDP'nin, 12 Haziran seçimlerinde göstereceği bağımsız adaylardan bazılarının adları netleşirken, liste üzerinde çalışmaların pazar gününe kadar süreceği belirtildi. Leyla Zana, Ahmet Türk, Hatip Dicle ile Şerafettin Elçi'nin adaylığına kesin gözüyle bakılıyor.

Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın, avukatlarıyla İmralı'da Çarşamba günü gerçekleştirdiği görüşmenin ardından BDP'nin 12 Haziran seçimlerinde göstereceği adaylardan bazılarının ismi netleşti.

Dün akşam saatlerinde İstanbul'da BDP'li yöneticilerin son şekliğini verdiği bağımsız milletvekili aday listesine göre, İstanbul'dan Sebahat Tunceli'in yanı sıra sol partilerin adayları desteklenecek.

DHA muhabirinin ulaştığı bilgilere göre, mevcut 8 milletvekili aday gösterilmeyecek. BDP önceki seçimde 4 aday gösterdiği Diyarbakır'da bu kez 6 aday gösterecek.

BDP, KCK/TM davasında tutuklu bulanan Hatip Dicle, Selma Irmak'ı da aday listesine aldığı, başka tutuklu isimler üzerinde de çalıştığı belirtildi.

Diyarbakır'dan 6 aday

BDP önceki seçimde 4 aday gösterdiği Diyarbakır'da bu seçimlerde 6 bağımsız adayla seçime girecek.

Diyarbakır'daki adaylar BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yanı sıra Emine Ayna, Aysel Tuğluk, KCK/TM davasından tutuklu bulunan Hatip Dicle, KADEP Genel Başkanı Şerafettin Elçi ve muhafazakar kimliğiyle tanınan yazar Altan Tan olduğu kaydedildi.

Leyla Zana Van'dan aday

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'ın Siirt'ten, siyasi yasaklı Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkanı Ahmet Türk'ün Mardin'den, kapatılan DEP'in eski Milletvekili Leyla Zana'nın ise Van'dan aday gösterileceği bildirildi.

İstanbul 1'inci bölgeden bağımsız milletvekili olarak geçtiğimiz dönem BDP'nin desteğiyle meclise giren Ufuk Uras'ın bu dönem aday gösterilmeyeceği kesinleşti.

BDP'nin, Akın Birdal, Hamit Geylani, Nuri Yaman, Nezir Karabaş, Fatma Kurtulan, Sevahir Bayındır ve Osman Özçelik'i ise aday göstermeyeceği kaydedildi.

Tutuklu KCK/TM sanıkları Fırat Anlı ve Kemal Aktaş'ın yanı sıra BDP Genel Başkan yardımcılarından Meral Danış Beştaş'ın son dakika gelişmeleri nedeniyle aday gösterilmeyeceği bildirildi.

HAK-PAR, Devrimci Karargah'tan rahatsız

HAK-PAR'ın ise, Devrimci Karargah davasından tutuklu bulunan Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) Genel Başkanı Rıdvan Turan'ın aday gösterilmesinden rahatsız olduğu kaydedildi.

İki parti arasında devam eden tartışmaların olumlu sonuçlanması halinde, HAK-PAR Genel Başkanı Bayram Bozyel'in Van'dan aday göstereceği öğrenildi. Ermeni asıllı İşgan Ohanyan'ın ise durumunun hala tartışıldığı belirtildi.

BDP'nin Pazar günü açıklayacağı adaylardan isimleri netleşenler şöyle:

DİYARBAKIR: Selahattin Demirtaş, Emine Ayna, Aysel Tuğluk, Hatip Dicle (tutuklu), Şarafettin Elçi, Altan Tan.

KARS: Ayhan Bilgen

ADANA: Ertuğrul Kürtçü

TUNCELİ: Ferhat Tunç,

İSTANBUL: Sırrı Süreyya Önder, Levent Tüzel, Rıdvan Turan, Sebahat Tuncel,

VAN: Leyla Zana, Özdal Üçer, İbrahim

MARDİN: Ahmet Türk,

ŞIRNAK: Selma Irmak(tutuklu), Hasip Kaplan

HAKKARİ: Salih Yıldız

MUŞ: Sırrı Sakık, Demir Çelik

BATMAN: Bengi Yıldız, Ayla Akat Ata

SİİRT: Gültan Kışanak

IĞDIR: Pervin Buldan

BİNGÖL: İdris Baluken

ŞANLIURFA: İbrahim Binici, İbrahim Ayhan

AĞRI: Murat Öztürk

Bu arada BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile yardımcısı Gültan Kışanak, seçimlere bağımsız aday olarak katılmak için partilerinden istifa etti.
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS