Yıldız Teknik Üniversitesi polis ablukasında

Yıldız Teknik Üniversitesi polis ablukasında

Yıldız Teknik Üniversitesi'nin Beşiktaş'taki yerleşkesinde olaylar çıktı. Olaylara müdahale eden polis, kampus içinde gaz sıktı, çok sayıda öğrenci gazdan etkilendi. Bazı öğrenciler gözaltına alınırken, bugünkü ders ve sınavlar iptal edildi.

Yıldız Teknik Üniversitesi'nin Balmumcu Kampüsü'nde, İstanbul Bağımsız Milletvekili Adayı Sırrı Süreyya Önder'in seçim söyleşisinin iptal edilmesine kızan BDP yanlısı olduğu ileri sürülen bir grup öğrenci, Fetih Haftası etkinlikleri kapsamında konser veren Ali Kınık'ın konserini protesto etti.

Bunun üzerine önce okulun özel güvenlik görevlileri sonra da polis göstericilere müdahale edince olaylar çıktı.

Halkla ilişkiler bölümünden yapılan açıklamaya göre okul yönetimi, bugün saat 12.00'da başlayan gerginlik üzerine konseri yarıda kesti. Konseri izleyenler de ayrıldı. Ancak protestocular eyleme devam edince, okulun özel güvenlik görevlileri devreye girdi. İddiaya göre, protestocu grupta bulunan bir kişi, üzerinde taşıdığı bıçağı çıkardı ve özel güvenlik görevlilerinden birini bacağından hafif yaraladı. Daha sonra kalabalığa polis müdahale etti. Gruptakiler polise taş ve sopalarla karşılık verdi.

Ancak protestocu grup, okul içinde barikat kurdu. Gruba gaz bombası atan polis takviye olarak çevik kuvvet ekipleri çağırdı. Olayların başladığı sırada okulda bir dizi çekimi için bulunan oyuncu-yönetmen Hamdi Alkan da öğrencileri yatıştırmaya çalıştı. Yönetim okuldaki ders ve sınavları iptal etti. Konsere katılan öğrenciler de okulun arka kapısından dışarı çıkarıldı.

Okuldan verilen bilgiye göre olayların başlamasına neden olan söyleşiyi Sırrı Süreyya Önder kendi isteği ile iptal etti.

Yıldız Teknik Üniersitesi'nde öğle saatlerinde iki öğrenci grubu arasında başlayan ve polisin müdahalesiyle büyüyen olaylar, çevik kuvvetin Yıldız Yerleşkesi'nden çekilmesiyle sona erdi.

Çatışma yüzünden iki öğrenci yaralanınca okula ambulanslar geldi. Yaralı öğrenciler hastaneye kaldırıldı.

Bu arada olaylara karıştıkları tespit edilen toplam 15 öğrenci gözaltına alındı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS