'Silah zoruyla' iddiasına yanıt verdi

'Silah zoruyla' iddiasına yanıt verdi

BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, "demokratik özerkliğin silah yoluyla ilan edildiği" iddiaları için "seçimlerde 2 milyondan fazla insanın demokratik özerkliğe destek verdiği gün gibi ortadayken meseleyi çarpıtmaya çalışıyorlar." dedi.

4 Eylül'de yapılacak BDP kongresi hazırlık çalışmaları için Van'a gelen Demirtaş, Bostaniçi Belediyesinde basın toplantısı düzenledi. Yeni anayasa ile ilgili partilerinin de çalışma yürüttüğünü belirten Demirtaş, şöyle konuştu:

"Elbette ki bizim anayasa hazırlığı için temel görüşümüz şudur; hiçbir parti kendisini anayasa çalışmasının merkezine koymamalıdır. Yani bu çalışmanın merkezinde hiçbir parti olmamalıdır, TBMM merkezli olmalıdır. Uzlaşma komisyonu veya komisyonları, anayasa komisyonları bu çalışmayı yürütmelidir. Her şeyden önce BDP, Mecliste grubu olan bir partidir. Yemin etse de etmese de resmi olarak grubumuz kurulmuştur. 'Meclis dışındaki partilerle sivil toplum örgütleriyle görüşeceğiz ama BDP ile yemin ederlerse görüşürüz' demek nasıl bir demokrasi anlayışıdır? Biz uzlaşma içinde yeni anayasa yapılması taraftarıyız ve bunu destekleyeceğiz ama bu tür beyanatlar, bu tür yaklaşımlar, süreci geri çeken yaklaşımlardır. Bir anayasa komisyonunun başındaki siyasetçi eğer bu şekilde konuşursa o zihniyetten demokratik bir anayasa çıkmayacağı artık aşağı yukarı anlaşılmış olur. Bu nedenle zihniyetlerini değiştirmelerini tavsiye ediyorum." Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantılarına değinen Demirtaş, şunları söyledi:

"YAŞ toplantılarıyla ilgili düzenlemelerde, doğrusu biz askeri vesayetin son bulması, cunta rejiminin, askeri rejimin, zihniyet olarak da toplum üzerindeki, siyaset üzerindeki etkisinin tümden kalkmasını her zaman savunuruz. Elbette ki Türkiye bu konuda olumlu gelişmeler kaydeden bir yol izlemiştir. Bu son YAŞ toplantıları, tabii ki sivil siyaseti güçlendirmiştir. Bunu görüyoruz fakat buradan şu anlam çıkmamalıdır; askeri vesayet ortadan kalktığı için
doğrudan demokrasiye geçilmiştir anlayışını da biz doğru bulmuyoruz. En kötü sivil yönetim bile cunta yönetimlerinden iyidir. Bunu görüyoruz ama kimse askeri vesayet zayıfladı diye, yerine sivil bir yönetimin, artık demokrasiyi tüm
kurumları ile işlevsel hale getirdiğini savunmamalıdır. Bu nedenle, bir köyde iki muhtar olmaz tabii ki ama bir köyde bir muhtar olacaksa da o muhtar aynı zamanda köyün ağası da olmaz. Köyde tek muhtarın olması o köyde demokrasinin olduğu anlamına gelmez."

-"Demokratik özerkliğin silah yoluyla ilan edilmesi iddiası"-

Bazı basın yayın organlarında, "demokratik özerkliğin silah yoluyla ilan edildiğine" ilişkin haberlerin yer aldığını hatırlatan Demirtaş, şöyle dedi:

"PKK'nın toplantıya gelip ellerindeki silahları masaya bırakıp, zorla demokratik özerklik ilan ettiklerine dair haberler çıkıyor. Hükümete yakın bir gazetenin bu haberi yaptığını öğrendiğimizde şok olduk. Haberin kaynağını açıklasalar belki daha net konuşuruz. Seçimlerde 2 milyondan fazla insanın demokratik özerkliğe destek verdiği gün gibi aşikar ve ortadayken halen meseleyi çarpıtmaya çalışıyorlar."

Yazar Kemal Burkay'ın Türkiye'ye gelişini de değerlendiren Demirtaş, "Ben buradan sayın Kemal Burkay'a da bu vesileyle çağrı yapmak istiyorum; içeride binlerce Kürt siyasetçinin olduğu, yurtdışında sürgünde binlerce Kürt siyasetçinin bulunduğu bir dönemde kendisinin bakanlar tarafından karşılanmasını çok da hayra yormamalıdır. Dikkatli olmalıdır. Sayın Burkay, halkının mücadelesinin çıkarlarına zarar verecek pozisyonda olmamalıdır. Kendisine acizane
tavsiyelerde bulunuyoruz. Önümüzdeki günlerde kendisiyle görüşebiliriz. Telefonla da kendisine hoş geldiğini söyledik" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS