Odatv tutukluları Af Örgütü'ne başvurdu

 Odatv tutukluları Af Örgütü'ne başvurdu

Gazeteci Soner Yalçın'ın sahibi olduğu Odatv adlı internet sitesine yapılan baskında tutuklanan ve aralarında haber müdürü Barış Terkoğlu ile gazeteci yazar Doğan Yurdakul'un da bulunduğu 5 kişi Uluslararası Af Örgütü'ne başvurdu.

Avukatları Hüseyin Ersöz'ün yaptığı başvuruda ifade özgürlüğüne, uzun tutukluluk sürelerine ve yasaya aykırı el konulduğu iddia edilen dijital delillere vurgu yapıldı.

Tutuklanan 5 Odatv yazarı Barış Terkoğlu, Coşkun Musluk, Doğan Yurdakul, Sait Çakır ve Barış Pehlivan adına av. Hüseyin Ersöz'ün yaptığı başvuruda uzun tutukluluk sürelerine, yasaya aykırı el konulduğu iddia edilen dijital delillere ve ifade özgürlüğüne dikkat çekildi.

Türkiye'de tutuklu bulunan gazetecilere ve basın özgürlüğüne vurgu yapılan dilekçede "objektif ya da muhalif olan basın kuruluşlarının sayısının azalması, gazetecilerin kısa sürede işsiz kalması, yargılanması ve tutuklanması sürecin bir program halinde işlediğini göstermektedir" denildi.

Yapılan başvuruda şike operasyonuna da bir atıf yapıldı. Adil yargılanma hakkı ve eşitlik ilkesi kapsamında yapılan değerlendirmede  delillerin bir kısmının Türkiye Futbol Federasyonu yetkililerine verildiği, fakat benzer bir soruşturma sürecinde tanınan bu imkanın kendilerine verilmediği belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS