Yuvarlak Çay'da HES'e durdurma kararı

Yuvarlak Çay'da HES'e durdurma kararı

Muğla'nın Köyceğiz ilçesi Beyobası beldesinden geçen Yuvarlak Çay üzerinde kurulması planlanan HES projesi için açılan davalardan birinde daha köylülerin lehine sonuç çıktı.

Danıştay 13'üncü airesi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), Yuvarlak Çay Hidroelektrik Santrali'nde 48 yıl 2 ay elektrik üretmek üzere Beyobası Enerji Üretimi A.Ş.'ye verdiği üretim lisansının ve bu lisansın verilmesine ilişkin kararının yürütmesini durdurdu.

Yuvarlak Çay köylülerinin avukatlarından Berna Babaoğlu Ulutaş, verilen bu kararın kendilerini çok memnun ettiğini söyledi.

Ulutaş, Yuvarlakçay hidroelektrik santrali projesine idarece verilen izinlerin ve izinlere ilişkin idari kararların iptali için çok sayıda dava açıldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın anıt ağaçlara ilişkin kararları, DSİ Genel Müdürlüğü'nün şirketle imzaladığı Su Kullanım Anlaşması, Orman Genel Müdürlüğü'nün şirkete ormanlık alan tahsisi kararı, Muğla Valiliği'nin 'ÇED gerekli değildir' kararı, Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı'nın ve İl Özel İdaresi'nin Yuvarlakçay HES Amaçlı imar planları işlemleri iptal edildi. Şimdi de üretim lisansının yürütmesi durduruldu. Yuvarlak Çay halkı nehir üzerine pranga istemiyor. Halen esası hakkında karar verilmemiş üç davamız daha bulunmaktadır ve bunlar kamulaştırma kararının iptali hakkındadır. Esas hakkında karar verilen davalarımızda Muğla İdare Mahkemesi'nce verilen iptal kararları davalı idareler tarafından temyiz edilmiştir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS