Ulusal Kanal ve Aydınlık'ta arama

Ulusal Kanal ve Aydınlık'ta arama

Ergenekon soruşturması kapsamında Ulusal Kanal ve Aydınlık gazetesinde arama yapan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 9 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında Doğu Perinçek'in oğlu mehmet Perinçek de bulunuyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma çerçevesinde harekete geçen Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri, saat 08.00'de İşçi Partisi'nin Sıhhiye Toros Sokak'taki genel merkezine geldi.

Alınan bilgiye göre, Ulusal Kanal ve Aydınlık gazetesiyle bu kurumlarda çalışan bazı kişilerin evlerinde arama yapan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 8 kişiyi gözaltına aldı.

Bu kişilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramada el konulan bilgisayar, CD ile çok sayıda dijital malzeme, incelenmek üzere Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Gözaltına alınan 8 kişi arasında İşçi Partisi (İP) Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Bedri Gültekin, Erkan Önsel ve Turan Özlü de bulunuyor.

Alınan bilgiye göre, soruşturma kapsamında İP İstanbul İl Teşkilatı, Ulusal Kanal ve Aydınlık gazetesinde yapılan aramalar sırasında Gültekin, Önsel ve Özlü'nün yanı sıra Aydınlık gazetesi çalışanları Mehmet Bozkurt, Caner Taşpınar, Ruhsar Şenoğlu ve Bülent Baş ile Ulusal Kanal muhabiri İlyas Gümrükçü de gözaltına alındı.

Perinçek'in oğlu da gözaltında

Mehmet Perinçek'in Gayrettepe'deki evinde, soruşturmayı yürüten özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız'ın talebi üzerine mahkemeden alınan kararla yapılan arama sona erdi.

Mehmet Perinçek gözaltına alınırken, evde yapılan aramada el konulan evraklar emniyete götürüldü.

Soruşturmayı yürüten özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız'ın talebi üzerine mahkemeden alınan kararla sabah saat 08.30'da başlatılan aramalar sona erdi.

Aramayı gerçekleştiren ekiplerin çıkışı sırasında bina önünde toplanan bir grup, taşkınlık yaptı. Bazı göstericilerin sağduyu çağrıları üzerine olaylar büyümeden yatıştırıldı.

Gruptakiler, polis ekiplerinin ayrılmasının ardından bir süre daha slogan attıktan sonra dağıldı.

Arama yapıldığı sırada basın mensuplarının yanına gelen bazı parti yetkilileri, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bedri Gültekin ile 'Ergenekon' soruşturması kapsamında tutuklanan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in oğlu Mehmet Perinçek'in evlerinde de arama yapıldığı belirtti.

"Hukuki dayanağı yok"

İstanbul'da da Aydınlık gazetesi çalışanlarının evlerinde aramaların devam ettiğini kaydeden parti yetkilileri, bunun hiçbir hukuki dayanağının olmadığını ve psikolojik baskı uygulandığını söyledi.

Bu arada aramalar devam ederken genel merkez önünde toplanan bir grup partili, aramalara tepki gösterdi. Ellerinde Türk Bayrakları ve Aydınlık gazeteleriyle genel merkezinin önünde toplanan partililer, "Doğu Perinçek çıkacak, hesap soracak", "Ergenekon yalanı ABD tezgahı" ve "Emperyalist Amerika, işbirlikçi AKP" şeklinde sloganlar attı.

Başbakan ile Talat arasında görüşme kasedi

Öte yandan yapılan aramaların 'Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat arasında Annan Planı ile ilgili konuşmalarla, AKP Milletvekili, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in borçlara af getiren yasayla ilgili konuşmalarının yer aldığı kasetlerin, söz konusu kişilerin birbirlerine göndermesiyle' ilgili olduğu belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS