"Ağustos böceği" operasyonu

"Ağustos böceği" operasyonu

Antalya'da tatil yaptığı otelin çevresinden topladığı böcekleri ülkesine göndermeye çalışan Alman Profesör Thomas Pufe, gözaltına alındı ve 28 bin TL cezaya çarptırıldı.

Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek beldesindeki 5 yıldızlı bir otelde eşi Melanie Pufe birlikte tatil yapan Aechen Üniversitesi Anatomi ve Hücre Bilimi Ana Bilim Dalı Direktörü 39 yaşındaki Thomas Pufe, otelin çevresinden topladığı ve ülke dışına çıkartılması yasak olduğu belirtilen "Ağustos" ve "Kızıl Palmiye" böceklerini kargo ile Almanya'ya göndermek istedi.

Kargo şirketinin şüphelenerek ihbar etmesiyle kutuyu incelemeye alan jandarma ekipleri, kutuda ilaçlanarak 6 deney tüpüne konmuş halde 21 Ağustos Böceği ile 8 Kızıl Palmiye Böceği ele geçirdi.Jandarma ekipleri, otelden çıkış yapmaya hazırlandığı sırada Prof. Dr. Pufe'yi gözaltına aldı.

İfadesinde böcekleri yurt dışına çıkartılmasının yasak olduğunu bilmediğini söylediği belirtilen Pufe'nin araştırma yapmak amacıyla böcekleri topladığını savunduğu öğrenildi.

İfadesinin ardından serbest bırakılan Pufe'ye "Çevre Kanunu'na muhalefet" suçlamasıyla 28 bin lira ceza kesilirken, böcekler ise Antalya Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'ne teslim edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS