Deniz Feneri'ne 2 yeni savcı

Deniz Feneri'ne 2 yeni savcı

Deniz Feneri e.V. Derneği sanıklarının, soruşturmanın yürütülmesinde usülsüzlük yaptıkları yönündeki şikayet üzerine görevden alınan 3 savcının yerine Veli Dalgalı ve Hakan Pektaş atandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş, "Deniz Feneri e.V" bağlantılı soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcıları Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz'ün yerine, Cumhuriyet Savcıları Veli Dalgalı ve Hakan Pektaş'ın görevlendirildiğini kaydetti.

Cumhuriyet Savcısı Dalgalı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosunda, Savcı Pektaş ise Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosunda görev yapıyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kaynakları, soruşturmanın yeni savcıları Dalgalı ve Pektaş'ın böyle bir görevlendirme beklemediklerini, kararın kendileri için "sürpriz" niteliğinde olduğunu ifade ederken, "soruşturmanın akamete uğramadan, aynı titizlik ve disiplinle devam edeceğini ve en kısa sürede tamamlanacağını" belirttiler.

Soruşturma kapsamında halen tutuklu olan Zahid Akman ve Zekeriya Karaman'ın avukatları, Türkaslan, Yaren ve Tamöz hakkında "mahkeme kararında tahrifat yaptıkları" iddiasıyla Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna (HSYK) şikayette bulunmuştu. HSYK 3. Dairesi de bunun üzerine konunun araştırılması için 2 müfettiş görevlendirmişti. Türkaslan, Yaren ve Tamöz'ün, haklarında devam eden soruşturma kapsamında müfettişlere yazılı savunma verdikleri bildirildi.

HSYK 1. Dairesi Başkanı İbrahim Okur da soruşturma dosyasının savcılardan alınmasının HSYK'nın tasarrufunda olmadığını, henüz savcılarla ilgili kurulun önüne gelen herhangi bir dosya bulunmadığını bildirdi.

YARSAV'dan "Yargıç ve savcılar her türlü tasarrufa açık hale geldi" tepkisi

Öte yandan, Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) tarafından, görevden alma ve yeni görevlendirmelere ilişkin yapılan açıklamada, "Üzülerek ifade etmeliyiz ki artık epeyce aşınmış olduğunu gördüğümüz bağımsızlık duvarının arkasındaki yargıç ve savcılar her türlü tasarrufa açık hale gelmişlerdir" denildi.

"Cihaner davasının yargıç ve savcılarına ısrarla soruşturma açılmıyor"

HSYK'nın, eski Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'e yönelik soruşturma ve benzeri davalarda hakim ve savcılarla ilgili  tutumunun eleştirildiği açıklamada, "Siyasi iktidar temsilcilerinin, adı geçen soruşturma ve kovuşturmalara yönelik bakış açıları ve açıklamalarının da farklı olduğu gözetildiğinde, inceleme soruşturma başlatılıp başlatılmaması, başlatılan soruşturmalar sonucunda da işlem yapılıp yapılmaması konusundaki takdir yetkisinin, HSYK ve bazı Cumhuriyet Başsavcıları tarafından nesnel kullanılmadığı, siyasi iktidar aktörlerinin bakış açısı etkisinde kalınarak hareket edildiği kanaatine varılmaktadır" denildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere de yer verildi: "Siyasi iktidarı yargının üzerinden elini çekmeye, HSYK'yı 'tüm yargıç ve Cumhuriyet savcılarının kurulu olduğu' gerçeğini unutmamaya, kendi kuruluş kanununda ifade edildiği gibi mahkemelerin bağımsızlığıyla hakimlik ve savcılık teminatı esaslarını gözeterek adalet, tarafsızlık, doğruluk ve dürüstlük, tutarlılık, eşitlik, ehliyet ve liyakat ilkeleri çerçevesinde görev yapmaya, siyasi iktidarın beklentisi doğrultusunda hareket ettiği, yürüyen soruşturmalara müdahale ettiği, soruşturmaların kapatılmasına yönelik mesajlar verdiği konusunda kamuoyunda oluşan yaygın ve haklı kanaati kırmaya, ayrıca Ankara Cumhuriyet Başsavcısını, bu soruşturmanın, tarafsızlığından şüphe duyulmayan önceki Cumhuriyet Savcıları tarafından her türlü siyasi etkiden uzak olarak yürütülmesini temin etmeye davet ediyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS