Çok çarpıcı Türkiye-AB araştırması

Çok çarpıcı Türkiye-AB araştırması

German Marshall Fonu'nun her yıl açıkladığı 'Atlantik Ötesi Eğilimler Araştırması'na göre Türkiye'nin AB üyeliğine, Avrupa içinde de Türkiye'de de destek artıyor.

Şaşırtıcı olan veri, Amerika'daki olumlu Türkiye algısının gerilemiş olması. Bir başka gerileyen veri de Türkiye'nın dış politikada "tek başına hareket etmesi gerektiğini" düşünenlerin oranı.

Amerikanın önemli düşünce kuruluşlarından German Marshall Fonu'nun yıllık transatlantik trendler araştırmasında bu yıl Türkiye açısından önemli değişimler gözleniyor.2004'te % 73'lere kadar yükselmiş olan Ab'ye üyeliğin Türkiye için iyi birşey olduğu algısı geçen sene % 38'di. Bu sene 10 puan yükselip % 48 oldu.

Türkiye'nin AB'ye "tam üye olabileceğine inananların" sayısı da arttı. Geçen yıla göre 7 puan birden yükselip % 33'e ulaştı..


Türkiye'nin Avrupa'daki algısı da değişti. Fransa'da bile Türkiye'ye olumlu bakanlar % 53'e çıktı. Hollanda'da bu oran % 60, almanya'da % 42 oldu. Amerika'da Türkiye'ye olumlu bakanların oranı ise sürpriz bir biçimde 8 puan birden düştü ve %42'ye indi.


Türkiye'nin Ortadoğu'da demokrasi yaymak konusunda aktif olması gerektiğini düşünen Türklerin oranı % 44, "bu işlere karışmayalım" diyenlerin oranı da % 35 gibi yüksek çıktı.


Türk dış politikasında da "kendi başımıza,  bağımsız gidelim" diyenlerin oranı da geçen yıla göre puan düşerek %27'ye oturdu. Avrupa ile birlikte hareket edelim diyenlerin oranı ise yükseldi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS