Ahırkapı Hıdırellez Şenlikleri iptal!

  1. Yaşam
  2. Diğer
Ahırkapı Hıdırellez Şenlikleri iptal!
Ahırkapı Hıdırellez Şenlikleri iptal!

11 yıldır her 5 Mayıs akşamı Ahırkapı'da düzenlenen Hıdrellez Şenlikleri bu yıl yapılmayacak. Şenliğin iptalinde kutlama alanının, katılımcılar için yetersiz kalması ve ücretli girişe gösterilen tepkinin etkili olduğu ifade ediliyor.

Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri Derneği, geleneksel "Hıdırellez Şenliği"ni bu yıl ve bundan sonra düzenlemekten vazgeçtiğini kamuoyuna duyurdu. Hıdırellez, 11 yıldır her 5 Mayıs akşamı Ahırkapı'da şenliklerle kutlanıyordu. 

Ahırkapı sokaklarında 11 yıl önce önce başlayıp, her yıl katlanarak artan talep ile birlikte katılımcıların daha rahat hareket edebilmesi ve güvenlik önlemleri alınabilmesi amacıyla son iki yıldır Marmara Denizi sahilindeki Ahırkapı Parkı’na taşınan Hıdrellez Şenlikleri artık yapılmayacak.

Bir “mahalle etkinliği”nden çıkıp, “uluslararası şöhrete sahip kent etkinliği”ne dönüşen şenlik, bu sene  “Bilet alın, eğlenceyi güvenle yaşayın” uyarısıyla yola çıktı.

Önceki yıllarda ücretsiz olarak düzenlenen şenlik için bu yıl, 10 TL bilet fiyatı açıklanmasıyla sosyal paylaşım ortamlarında da büyük tepki doğmuştu. Yaşanan bu tatsızlıktan dolayı da şenliği düzenleyen Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri Derneği projeyi iptal etti ve bundan sonra Hıdrellez Şenlikleri'ni gerçekleştirmeyeceklerini açıkladılar.
 
Bilet uygulaması işe yaramadı
Ahırkapı Hıdırellez Şenlikleri Derneği'nin yaptığı açıklamada şöyle denildi:
"Bu kararın alınmasının temel nedeni, şenlik alanının taşındığı Ahırkapı Parkı’nın da artık ihtiyacı karşılayamamasıdır. Bu yıl izdiham yaşanmasını bir ölçüde azaltabileceği düşünülerek, girişlerin önceden alınacak biletlerle yapılması önlemine karşı gösterilen tepkiler de Derneğimizin artık görevini tamamladığını göstermiştir. İstanbulluların, kendi semtlerinde, kendilerinin düzenleyeceği şenliklerle bu güzel geleneği canlı tutmasını diler, 2011 Hıdrellezi’ni şimdiden içten kutlarız…

Korunması gerekli kültürel değerlere sahip çıkma tutkumuzla ve tüm iyi niyetlerimizle yola çıkıp, bundan on iki yıl önce bir mahalle etkinliği olarak başlattığımız “Hıdrellez Şenlikleri”, gittikçe zor düzenlenen bir etkinlik haline gelmişti. Buna rağmen katılımcıların gösterdiği ilgi, onların heyecanı ve mutluluğu bu etkinliği her yıl yeniden düzenlemek ve sürdürmek konusunda itici gücümüzdü.

Bu yüzden de bir taraftan güvenliği sağlamak bir taraftan etkinliği geliştirerek yaşatmak için yerli yabancı herkesin yoğun ilgi göstererek benimsediği Hıdrellez’i Ahırkapı Parkı’na taşımıştık. Ancak o geniş alan bile iki yıl içinde katlanarak artan katılımcı sayısına dar geldi. Bu yüzden Hıdrellez Şenlikleri için bu yıl, önceki yılların deneyimlerini de göz önünde bulundurarak alana girişte bilet uygulaması öngördük ve “Bilet alın, eğlenceyi güvenle yaşayın” uyarısıyla duyuru yaptık. Bu değişiklikten amacımız, her yıl artan katılımcıların güvenliğini sağlayabilmek ve alanda daha rahat bir hareket ortamı yaratabilmekti.

Şenlik akşamı kapıda uzun kuyruklar oluşmaması için, 10 TL tutarındaki biletler “Biletix” aracılığıyla daha önceden satışa sunuldu. Elde edilecek gelir Şenliğin kendini finanse etmesinde olduğu kadar, Ahırkapı, Cevrikalfa İlköğretim Okulu’nda oluşturulacak müzik atölyesinde, semt çocukları için müzik eğitimi olanağı yaratılmasında da kullanılacaktı. Böylece, tıpkı “Ahırkapı Roman Orkestrası”nı kurduğumuz gibi, gelecekteki müzisyenlerin yetişmesine katkımız olacaktı…" 
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS