'Haremlik-selamlık' tatil köyüne Türk ilgisi...

'Haremlik-selamlık' tatil köyüne Türk ilgisi...

Kutsal kitaplarda lanetlenmiş Lut Kavmi'nin yaşadığı yer olarak tarif edilen Ürdün'deki Lut Gölü çevresinde 200 Türk devremülk aldı.

Kutsal kitaplarda lanetlenmiş Lut Kavmi’nin yaşadığı yer olarak tarif edilen Ürdün’deki Lut Gölü çevresi, bu günlerde Ortadoğu’nun en önemli turizm yatırımlarına ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın deniz seviyesinden en alçak ve tuzlu gölü olan ve bu nedenle ‘Ölüdeniz’ olarak da adlandırılan Lut Gölü, Türkiyeli turistlerin de yeni gözdesi haline geldi. Göl yakınlarında birçok yerel ve uluslararası otel zincirinin inşaatları son sürat devam ediyor. Özellikle Suudi Arabistan, Dubai ve Iraklı turizmciler göl çevresindeki arazileri parsellemiş durumda.

200 Türk devremülk aldı

Bölgedeki en büyük projelerden biri Ortadoğu’nun en önemli turizm yatırımcılarından Sama-Jordan Holding’in inşa ettiği 1000 villadan oluşan ‘haremlik-selamlık’ dev tatil köyü. 200 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen ‘Lagoon Hotel & Resort’ adlı projenin 2012 başında tamamlanması planlanıyor.

Sama-Jordan Holding Satış ve Pazarlama Direktörü Muhand Kanaan, devremülk konsepti ile satışa sunulan villalara Ortadoğu’nun her yerinden talep olduğunu belirterek, "Toplamda 7 bin hafta olan devremülk satışlarının 3 bin haftalık kısmı şimdiden satıldı.Türkiye’den de 200 işadamı tatil köyümüzden yer aldı" dedi.

Devremülk sistemi ile 4 bin dolara satılan vilalara yılda bir hafta kullanılmak üzere ömür boyu sahip olunabileceğini anlatan Kanaan, "Buna benzer bir projeyi Türkiye’de de yapmak istiyoruz. Bu amaçla Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) ile temasa geçtik, görüşmelerimiz sürüyor" diye konuştu.

‘Sapkın’ kavmin yaşadığı yer

Kuran, İncil ve Tevrat’a bahsi geçen Lut Kavminin M.Ö. 1900 yıllara kadar Kızıldeniz'in kuzeyinde Ürdün-İsrail sınırındaki Lut Gölü yakınlarında yaşadığı sanılıyor. Efsaneye göre, Eski Ahit'te geçen adıylan 'Sodom' kentinde yaşayan ve ‘sapkınlar’olarak adlandırılan kavim, aile içi cinsel ilişkiyi huy edinmesi nedeniyle Allah tarafından yeryüzünden siliniyor.

Lut kavminin yaşadığı bölge de kutsal kitaplarda tarif edildiği şekilde ‘yerin altına’ indiriliyor. Bugün Lut Gölü'nün deniz seviyesinden 422 metre aşağıda olması, din bilimciler tarafından Lut Kavmi'nin burada yaşamış olabileceğine kanıt olarak gösteriliyor.


Kaynak: Radikal
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS