Hopa’daki çocuklar neden Erzurum’a götürüldü?

  1. Yazarlar
Hopa’daki çocuklar neden Erzurum’a götürüldü?
Hopa’daki çocuklar neden Erzurum’a götürüldü?

HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu, Hopa’da yaşananların 12 Eylül’ü anımsattığını belirterek, “Ne oldu ki? Yeniden 12 Eylül mü oldu? Hopa’da dere diye bağıran çocuklar neden Erzurum’a gitti? Bugün bir haftadan beri Hopa'da olanlar, 12 Eylül’den birkaç gün sonra da oldu, evlere baskın yaptılar, bu şimdi insanlara 30 sene öncesini hatırlatıyor” dedi.

Hopa’da yaşananları bir bilene; HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu’na sorduk. İstanbul 1. Bölgeden milletvekili adayı olan Bekaroğlu’nu, Rizeli bir siyasetçi olmasından başka, üyesi olarak TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nda yürüttüğü çalışmalardan tanıyoruz. Rizeli hatta Hopa’ya yakın Fındıklı ilçesinden olduğu için ve bugün Hopa’da yaşananları benzettiği 12 Eylül darbesi sırasında Erzurum’da görev yaptığı için bölgenin yakın tarihinin de tanığı. Yaşamını yitiren Metin Lokumcu’nun da eş tarafından akrabası. Seçim çalışması yaptığı Üsküdar’da kendisiyle konuştuk. 

Siz olayların provoke edildiğini düşünüyorsunuz? Neden?

Başbakanın psikolojisini ben anlamakta zorlanıyorum; ya güç onu bu hale getirdi, başka kimseye tahammülü yok, eziyor, otoriter bir yöne doğru gidiyor ya da gücü konusunda bir endişesi var, yüzde 40’ların altına düşüyor ki panik halinde. Provoke etmeye devam etti. O olay oldu, sert konuştu, muhalif olan her şeyi ezdi geçti. Trabzon’a geldi, konuşma yapıyor. Ne diyor? "Birisi ölmüş mü ne?" diyor. Bütün bunlar oldu. İnsanlar tutuklandı, Hopa terörize edildi. Sen değil miydin 12 Eylül’den önce Erdal Erenler, Pehlivanoğulları için ağlayan, Hopa’da da insan ölmüş, bu provakasyon değil mi? Bana göre provokasyon. 

Ben buna inanmıyorum ama bir kesim tarafından şöyle bir hava verilmeye çalışılıyor: Başbakan için bir muhalif koalisyon oluştu, CHP, MHP, BDP, TKP, ÖDP... Efendim kim varsa muhalif; Hopa’daki olay da bu tuzağın bir parçasıymış gibi. Hayır efendim öyle değil, benim insanlarım benim bölgem, Hopa’da muhalif bir damar vardır, bu damar 12 Eylül öncesinde de vardı ama son yıllarda daha çok HES’lere, çevre üzerinden giden, sistemi, neoliberal kuşatmayı eleştiren buna karşı duran muhalif bir dalga var. Bu duyarlılık öyle zararlı bir duyarlılık değil, onlar “Şer Cephesi”nin araçları falan değil. İnsanlar bildiğimiz sahici insanlar. Bunlar Başbakan için de ülke için de iyi şeyler. 

Soruşturmanın, özel yetkili başsavcılık tarafından yürütülmesi nedeniyle mi 12 Eylül’e benzetiyorsunuz?

Bir defa bu insanların özel yetkili savcılara sevkedilmeleri yanlış bana göre. Şöyle yanlış: Başbakan bunu işaret ediyor işte, “Eşkiya indi” diyor. Kim gidiyor özel yetkililere, çete, örgüt gidiyor. Burda böyle bir şey yok, insanlar barışçıl gösteri yapıyorlar. Olsa olsa insanlar gösteri  ve yürüyüş yasasına muhalefet etmiş olabilir. Ama terör örgütü gibi davranılıyor, bu büyük bir abartmadır, bunun hiç kimseye faydası olmaz. 

Peki hangi yönüyle bu olayları 12 Eylül’e benzetiyorsunuz?
12 Eylül’den hemen önce Artvin’de sağlık ocağı hekimiydim, bir sürü tanıdığım var, Rizeli’yim zaten, Fındıklı ilçesinden, hemen Hopa’nın bitişiği. Erzurum’a asistan olarak gittim ve 12 Eylül’den sonra Artvin’deki bütün akrabalarım, tanıdıklarım, arkadaşlarımın çocukları tutuklanıp Erzurum’a; Rize’dekiler ise tutuklanıp Erzincan’a götürüldüler. Ben de Erzincan ile Erzurum arasında bölündüm, her aile bana geldi evimde kaldı, bir sürü gariban suçsuz insanlar perişan oldular. Şimdi Hopa’yla birlikte ben oraya gittim. Ne oldu ki? Yeniden 12 Eylül mü oldu? Hopa’da dere diye bağıran çocuklar neden Erzurum’a gitti?

Bugün bir haftadan beri Hopa'da olanlar, 12 Eylül’den birkaç gün sonra da oldu, evlere baskın yaptılar, bu şimdi insanlara 30 sene öncesini hatırlatıyor.

Gözaltıların mitingten önce başlamasıyla birlikte bir “gözaltı listesi” olduğu iddiası dile getirildi...

Bir gün önce önleyici olarak ihbar alındığı belirtilerek gözaltılar oldu, gösteri olacak bunlar elebaşı diye. Bu da çok saçma. Bu tip gösterilerde baş çeken insanlara bir baskı yani, protesto olacaktı ama kimse ölüm gibi bir durum beklemiyordu. Bir gün önce neyin duyumu alınmıştı, örgüt mü vardı? Derelerin Kardeşliği Platformu başbakan her geldiğinde kimi yanaşıp kimi yanaşamadan uzaktan gösteri yaptılar, böyle şeyler olur. Ama hangisinin elinde silah bulundu, silah kullanan mı oldu? 

Güvenlik zaafiyetinden bahsettiniz. Kemalpaşa Belediye Başkanı da “Jandarma olmasa çok insanın canı yanardı” demişti. O il jandarma komutanı da bugün görevden alındı...

Şehiriçinde benim bildiğim kadarıyla jandarma, asker davet edilirse müdahale yapar. Ama neye müdahale olacaktı onu anlamadım. Güvenlikçilerin de paniğe kapıldığını, mitingten sonra Başbakan alanı terkederken yan yoldan taşlar atıldığını gördük ve o yan yolda güvenlik tedbiri görmüyorum, ne asker ne jandarma ne polis. Niye görevden alındı? İnsanlar ölçüsüz şiddet kullandığı için görevden alınmış değiller, Başbakanı koruyamadıkları için alındılar, jandarma komutanını bilemiyorum ama en azından emniyet müdürü için böyle olduğunu düşünüyorum.

Sonrasında da olayın terörize edildiğini söylediniz. Başbakanın söylemi de çok tepki topladı. Bununla mı ilgiliydi?

Başbakanın bölücü bir dili var, altını çizerek söylüyorum, Güneydoğu'da Kürtler’e karşı, “Bunlar zerdüşt” gibi, bölücü ve dini istismar eden bir dil... Panzere çıkan kız mıdır kadın mıdır ne demek? Böyle bir şey olabilir mi? Bir şekilde onu ahlaksızlıkla nitelendirerek yapılan eylemi ahlaksız, marjinal, solcu, komünistler, muhalafet ediyor şeklinde gösteriyor. Muhalefet eden herkes kötüdür, müslüman değildir, marjinaldir, eşkiyadır. Bu dil son derece tehlikeli bir dil, bu sağlıklı bir siyasetçinin kullanacağı dil değil. Ya Başbakan gerçekten çok büyüklendi, çok kibirlendi ya da büyük bir endişesi var. Aslında her ikisi de. Toplumu kutuplaştırarak iktidar çıkartmaya çalışıyor.
Başbakana danışmanları bir şey söylemeli, sağduyuya aklıselime davet edilmeli. 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS