Sandıktan hangi mesajlar çıktı?

Sandıktan hangi mesajlar çıktı?

Ipsos, seçmenlere kararlarında nelerin etkili olduğunu sordu. Sonuçlar çarpıcı: AK Parti seçmeni kararını çok önceden vermiş. Erdoğan faktörü fark atıyor. CHP'lilerin ancak yarısı partisini tam benimsiyor. MHP'de oy kayması var.

Sandıktaki fark, istikrar ve liderden geldi

Ipsos'un araştırmasına göre, AKP'nin başarısında yüzde 47 ile lider büyük rol oynadı. Bu oran CHP'de yüzde 36, MHP'de yüzde 18.

AKP'nin 12 Haziran seçimindeki tarihi başarısının ardında, ne rakipleri ile gerilimi tırmandırması ne de sadece vaatleri yatıyor. 2002'den beri sürdürdüğü politikalar ve özellikle lideri Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi kişiliği yatıyor.

Nitekim uluslararası araştırma şirketi Ipsos KMG'nin Sosyal Araştırmalar Enstitüsü bölümünün seçim günü 30 ilde yaptığı ankete göre, AKP'ye 'Evet' diyen her 100 kişiden 77'si "Her şeyiyle benimsediğim bir parti" dedi.

Bu oran CHP'de yüzde 52, MHP'de ise sadece yüzde 47. "Oy tercihini parti mi lider mi belirledi?" sorusuna verilen yanıtlar da yine AKP'nin başarısındaki ikinci önemli dinamiğe işaret ediyor.

Buna göre, AKP seçmeninin yüzde 42'si Erdoğan'dan etkileniyor. Kılıçdaroğlu seçmeninin yüzde 36'sını liderlik yönüyle etkilerken, Bahçeli'nin etkisi yüzde 18'de kaldı.

Araştırmanın ilginç noktalarından biri de CHP ve MHP'ye verilen oyların niyetiyle ilgili. CHP'de yüzde 21, "Başka bir partiyi engellemek için oy verdim" derken, MHP'de bu oran yüzde 23.


Kaynak: Radikal gazetesi
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS