"Din dersinden muaftı, sınıfta kaldı" iddiası

"Din dersinden muaftı, sınıfta kaldı" iddiası

Eskişehir'de, mahkeme kararıyla "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi" dersinden muaf tutulan ilköğretim okulu 5. sınıf öğrencisi Nazlı Şirin El'e zayıf not verilerek sınıfta bırakıldığı iddia edildi.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Eğitim Hakları Derneği Eskişehir Şubesi Başkanı Ozan Devrim Yay ve mahkeme kararıyla "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi" dersinden muaf tutulan Nazlı Şirin El'in babası Hüseyin El, Eğitim Hakları Derneği Eskişehir Şubesi'nde bir basın toplantısı düzenleyerek yaşanan duruma tepki gösterdi.

Ozan Devrim Yay, Nazlı Şirin El'in "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi" dersinden muaf tutulması için Ankara 1. İdare Mahkemesi'nden karar alındığını ve baba El'in de durumu okul idaresine bildirerek gereğinin yapılmasını talep ettiğini belirtti.

Basın toplantısında, Nazlı Şirin El'in karnesini getiren Yay, "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi" ders notunun 1 (başarısız) yazıldığını, diğer notlarının "pekiyi" olduğunu göstererek şunları söyledi:

"Mahkeme kararına rağmen Nazlı Şirin El, mahkeme kararıyla muaf olduğu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden başarısız sayılarak sınıfta bırakılmıştır. Tüm arkadaşları bir üst sınıfa geçmenin sevincini yaşarken mahkeme kararına rağmen Nazlı Şirin El ve ailesi mağdur edilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı ve Eskişehir Valiliği'ni ayrıca diğer tüm yetkilileri uyarıyoruz. Nazlı Şirin El'e yapılan hukuk dışı uygulamayı ortadan kaldırmalarını istiyoruz."

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS