Doktorlar HIV'li hastaya bakmak istemedi!

Doktorlar HIV'li hastaya bakmak istemedi!

HIV pozitif olan A.L. üç yıldır iltihap kapan protezli bacağını tedavi edecek bir doktor bulamıyor. Hiçbir doktor A.L.'ye müdahale etmeyi kabul etmiyor.

Radikal gazetesinin haberine göre, İzmir’de dizine protez takıldıktan iki gün sonra HIV pozitif olduğu belirlenen 65 yaşındaki A.L., doktorların kendisiyle ilgilenmemesi nedeniyle üç yıldır cehennem azabı yaşıyor.

Enfeksiyona yol açan protezin çıkarılması ve yerine yenisinin takılması için İzmir’de gitmedik hastane, başvurmadık doktor bırakmadığını belirten A.L., doktorların, HIV’li olduğu için kendisine el sürmediğini belirterek, “Doktorlar, sorunumun çok basit bir ameliyatla giderileceğini belirtmelerine rağmen, HIV’li olduğumu söyleyince bahane bulup başından attı. Çaresizim, ne yapacağımı şaşırdım” dedi.

Ege Üniversitesi HIV/ AIDS Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Deniz Gökengin de “Söylemesi acı ama doktorlar bu hizmeti vermekten kaçınıyor” diye konuştu.

Olayın gelişimi

A.L.’nin dizine, 3.5 yıl önce İzmir’deki bir devlet hastanesinde yapılan ameliyatla protez takıldı. Ameliyattan çıkan A.L.’ye iki gün sonra, yapılan kan testinde HIV pozitif ( AIDS hastalığına yol açan virüs) taşıyıcısı olduğu söylendi. A.L., ameliyat sonrasında aldığı bu kötü haberi ailesiyle paylaştı, bir süre sonra da taburcu olarak evine gitti.

Protez yeri iltihaplandı

Ancak 5- 6 ay sonra protez enfekte oldu. İltihabın temizlenmesi için antibiyotik tedavisine başlanan A.L.’ye yeniden ameliyat önerildi. Protezin çıkarılıp iltihaplı bölgenin temizlenmesi ve yeniden protez takılması gerektiği söylendi.

Bundan sonra A.L. için kâbus dolu günler başladı. İlk ameliyatını yapan doktora başvuran A.L. ilk ret yanıtını da aldı. Üç yılı aşkın süredir dizindeki enfeksiyon nedeniyle sürekli antibiyotik kullanan, evinde pansuman yaparak akıntıyı temizlemeye çalışan A.L. yaşadığı çaresizliği anlattı. Doktorlar, hastaneler arasında gidip gelmekten ve her defasında reddedilmekten bıktığını belirten A.L., Sağlık Bakanlığı’nın bile devreye girdiğini ancak sonuç alamadığını belirtti.

Doktor sonradan vazgeçti

Başvurduğu doktorların, HIV’li olduğunu öğrenince bahane yaratıp kendisini ameliyat etmediğini kaydeden A.L., şunları söyledi: “ İzmir’de, üniversiteler dahil başvurmadığım hastane kalmadı. Kimi doktorlar yerleri olmadığını, ameliyat randevularının dolu olduğunu, bu ameliyatı yapma yetilerinin olmadığını ya da açık açık HIV’li olduğum için yapmayacaklarını söyledi. Kimi de, ’Git, kime şikâyet edersen et’ dedi. Bir üniversite hastanesinde doktor ameliyat yapmayı kabul etti. O kadar mutlu oldum ki. Serviste yer olmadığını söyledi, özel odada yattık. Dokuz gün sonra ameliyat için aç bırakıldım, sabahında ’Yurtdışından malzeme gelmedi. Siz gidin, biz sizi arayacağız’ deyip taburcu ettiler. 3 bin lira yatma parası verip eve döndüm. Aylar geçti, aramadılar. Avukata verdim, ihtarname çekildi. Başhekimlik malzemeyi getirme sözü verdi, ancak operatör doktor ’Madem beni şikâyet ettiler, o zaman yapmıyorum’ dedi, yine başa döndüm. Hâlâ o hastaneden haber bekliyorum.”

‘Gizleyebilirdim ama yapmadım’

Yıllardır antibiyotik kullandığını, ancak artık antibiyotiğin de faydasının olmadığını belirten A.L., çektiği sıkıntıyı anlatmayı şöyle sürdürdü:

“Koltuk değnekleriyle yürüyebiliyorum, ıstırabım her geçen gün artıyor. Bana bu çaresizliği yaşatan doktorlar boşuna ant içmişler. Benim için İzmir’de tedavi olanakları tükendi. Sağlık Bakanlığı’ndan beni İzmir dışında bu ameliyatı yapmayı kabul edecek bir doktora ameliyat ettirmesini istiyorum. Yıllarca devlete hizmet etmiş, prim ödemiş bir vatandaş olarak eğer ameliyat özelde olacaksa ameliyat masrafımın Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmasını istiyorum. Buna da hakkım olduğuna inanıyorum. HIV’li olduğumu saklayıp bu ameliyatı yaptırabilirdim ama yapmadım. Ben doktorlara güvendim ama onlar benim hayatımı kararttı.”

Prof. Dr. Gökengin: ‘Yeminimize aykırı’

Ege Üniversitesi HIV/ AIDS Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Deniz Gökengin de A. L.’nin yaşadıklarının acı ama gerçek olduğunu söyledi. Prof. Dr. Gökengin, hastanın yaşadıklarını yakından bilen bir kişi olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Hastamız HIV pozitif. Bu çok önemli bir özellik. Söylemesi kolay da, yaşaması zor bir özellik. HIV pozitif olması nedeniyle hak ettiği kaliteli sağlık hizmetine maalesef ulaşamıyor. Hastanın HIV enfeksiyonu ilaçlarla tamamen kontrol altında. Ancak enfekte olan protezi çıkartıp yenisini taktıracak doktor bulamıyor. Söylemesi acı ama doktorlar bu hizmeti vermekten kaçınıyor. Hasta çeşitli gerekçelerle reddedilmiş. Kimileri HIV pozitif olduğu için opere edemeyeceklerini açıkça beyan etmişler. Kimileri yan gerekçeler öne sürmüşler. Sağlık Bakanlığı ile birkaç kez görüşmelerimiz oldu. Sonuçsuz kaldı. Bir çözüm bulabilmek için maalesef biz de başarılı olamadık. Bu bir hekime yakışmaz. AIDS hastaları bile ameliyat ediliyor. Hastaya göre değil, işleme göre önlem alınmalı. İşleme göre önlem alınırsa zaten bulaşma riski en aza inecektir.”

‘Bu yapılan doğru değil’

İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Erdener Özer de, bir hekimin HIV pozitifli olduğu gerekçesiyle hastasını tedavi etmemesinin kabul edilemeyeceğini söyledi. Prof. Dr. Özer, “Bu etik anlayışa sığmaz. Böyle bir şey yaşanmış ise, bir hekim olarak, tabip odası başkanı olarak bunun doğru olmadığını söylüyorum, bu ettiğimiz yemine aykırı” dedi. Prof. Dr. Erdener Özer, İl Sağlık Müdürlüğü’nün böyle hastaların tedavisi konusunda gerekli planlamayı yapması gerektiğini, şikâyet gelirse incelemenin yapılacağını da kaydetti.

İl sağlık müdürlüğü konuya el attı

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, konuyla ilgili olarak, "Tıbbi Deontoloji Tüzüğünün ilgili maddelerince, hekimlerin tıbbi kararlarına müdahale edilmeden, hastanın tıbbi ya da cerrahi tedavisi için en uygun hastane tarafından tedavisinin yapılması müdürlüğümüzce sağlanacaktır" açıklamasında bulundu.

Açıklamada şunlar ifade edildi:

"Hastanın 2'si üniversite, 2'si eğitim ve araştırma hastanesi olmak üzere toplam 5 ayrı hastanede ilgili dal uzmanlarınca tedavisinin sağlanması hususunda, müdürlüğümüz gerekli yönlendirmelerde bulunmuş, yine de tam klinik düzelme sağlanamamıştır. Hastamızın tedavisi konusunda ilgili uzman hekimlerle yaptığımız görüşmeler sürmekte olup, yapılacak müdahalenin sonuçları hakkında hasta bilgilendirildikten sonra, Tıbbi Deontoloji Tüzüğünün ilgili maddelerince hekimlerin tıbbi kararlarına müdahale edilmeden, hastanın tıbbi ya da cerrahi tedavisi için en uygun hastane tarafından tedavisinin yapılması Müdürlüğümüzce sağlanacaktır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS