"İnan Süver serbest bırakılmalı"

  1. Yazarlar
"İnan Süver serbest bırakılmalı"
"İnan Süver serbest bırakılmalı"

MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, vicdani redçi İnan Süver'in serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Ünsal'ın açıklaması şöyle:

"Felsefi duruşundan dolayı adam öldürmeyi  öğrenmeyi reddederek vicdani redçi olan İnan Süver, ağır cezaevi  koşulları ve sürekli aldığı disiplin cezalarını protesto etmek amacıyla  4. kez yaptığı açlık grevine 6 gün önce son vermiştir.

Son yaptığı açlık grevi eylemi sebebiyle 20 günlük disiplin cezası aldığı ve halen hücrede bulunduğu, açlık grevini cezaevi koşullarını protesto etmek için yaptığını belirttiği tespit edilmiştir. Açlık grevi sebebiyle hafıza kaybı olma olasılığı meydana gelmiş, bunu önlemek amacıyla bir tedavi uygulanmamıştır.

Ayrıca, siyasi mahkumların kaldıkları koğuşa konulmaması,  Süver’ i psikolojik yönden yıpratmakta, koğuş değişikliği için talepte bulunması halinde ise  hücreye kapatılarak cezalandırılmaktadır.

Neticelenmiş ve kesinleşmiş iki hükümden dolayı cezaevinde bulunan, daha önce tahliye olması gerekirken sürekli aldığı disiplin cezaları nedeniyle bir türlü tahliyesi gerçekleşmeyen İnan Süver bir an önce serbest bırakılmalıdır!

Türkiye Cumhuriyeti, bugüne kadar eline silah almamış, öldürmeyi reddeden insanları buna zorlamakla insan haklarını ihlal etmekte, taraf olduğu uluslar arası anlaşmalara uymayarak  vicdani ret hakkını tanımamaktadır.

Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi'ne taraf olan bir ülke olan Türkiye  bu nedenle vicdani ret hakkını tanımakla yükümlüdür.

MAZLUMDER olarak; vicdani red hakkının kullanılması talebinin cezalandırılmasını reddediyoruz!

Şiddetin ve şiddet dilinin hakim olduğu bu dönemde barışın sesinin öne çıkarılması  adına  İnan Süver’in derhal özgürlüğüne kavuşturulmasını  ve tedavisinin yapılmasını talep ediyoruz. "
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS