Google Bohr'u onurlandırdı

Google Bohr'u onurlandırdı

Google ünlü Danimarkalı bilim adamı Niels Henrik David Bohr için bir doodle hazırladı.

Kuantum kuramının atom yapısının belirlenmesinde ilk kez kendi adıyla anılan atom modelini oluşturan kişi olan Niels Henrik David Bohr 7 Ekim 1885'te Kopenhag'da doğdu.

1913'te kuramını İngiltere'de yayınlayan Bohr bilim adamlarından olumsuz tepki alır. Ancak Einstein, Bohr'un çalışmasının büyük bir buluş olduğunu fark eder. Nitekim bu kuram spektroskopi biliminin atomik temelini oluşturur. Kısa zamanda kuramı doğrulayan çok sayıda deney yapılır ve Bohr 1922'de hakkettiği Nobel Fizik ödülünü alır.

Bohr son önemli çalışmasını, 1939'da yaptı. Yeni keşfedilmiş olan çekirdek bölünmesinin neden bazı çekirdeklerde olup diğerlerinde olmadığını açıklamak için, bir büyük çekirdek ile bir sıvı damlası arasındaki benzerliği kullanmıştı. II. Dünya Savaşı sırasında Bohr, New Mexico'daki Los Alamos'ta (ABD) atom bombasının geliş­tirilmesine katkıda bulundu. Savaştan sonra Kopenhag'a döndü ve burada 1962'de öldü.

Doodle nedir?

"Doodle" olarak nitelendirilen özel tasarımlı logolar, 1999 yılından bu yana Google'ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin tarafından kullanılıyor. Doodle uygulamaları, dünya ülkeleri için önemli gün ve tatillere, kültürel olaylara ve tarihte yer alan önemli kişilere bu platformda yer vererek dikkati çekmeyi amaçlıyor.

İnternet kullanıcıları, bu özel tasarımlı logonun üstüne tıklayarak, o güne, kişiye, konuya özel daha ayrıntılı bilgilere erişebiliyor.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS