Nobel Kimya Ödülü Lefkowitz ve Kobilka'nın

Nobel Kimya Ödülü Lefkowitz ve Kobilka'nın

Nobel Kimya Ödülü'nü Amerikalı bilim adamları Robert J. Lefkowitz ve Brian K. Kobilka kazandı. İkili 1.2 milyon dolarlık ödülü paylaşacak.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, iki bilim adamının "önemli sinyalleri dışarıdan hücre içine ileten, hücre duvarındaki G-proteini-kenetli reseptörlerle" ilgili yaptıkları çalışmayla ödüle layık görüldüklerini duyurdu.

Nobel ödülleri dinamiti bulan, İsveçli ünlü bilim adamı Alfred Nobel adına 1895 yılından bu yana veriliyor. Ödüle layık görülen kişiyen ayrıca 8 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 2 milyon 174 bin TL) para ödülünün de sahibi oluyor.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'nden yapılan açıklamada, yıllardır hücrelerin çevrelerini nasıl algıladıklarının sır olduğu belirtildi. Nobel komitesinden Sven Lindin, "Robert ve Brian'ın çalışmaları sayesinde reseptörlerin neye benzediğini artık biliyoruz. G-proteini-kenetli reseptörler hücrelerimiz arasındaki iletişim için kilit rol oynuyor" dedi.

Lindin, eczacılıkla ilgili ürünlerin yaklaşık yarısının bu reseptörlerle bağlantılı olduğunu, reseptörlerin neye benzediğinin ve nasıl faaliyet gösterdiklerinin bilinmesinin yan etkisi daha az olan, daha iyi ilaçların üretilmesine ışık tutacağını vurguladı.

ABD'deki Howard Hughes Tıp Enstitüsü ve Duke Üniversitesi'nde tıp ve biyokimya dersi veren Lefkowitz (69), ödülü aldığının açıklanmasından sonra, "Telefon çaldığında uyuyordum. Şoke oldum. Sürprizdi" dedi.

Lefkowitz ile birlikte çalışan, Stanford Üniversitesi'nde tıp ile moleküler ve hücresel fizyoloji dersi veren Kobilka (57) da İsveç haber ajansı TT'ye yaptığı açıklamada, "Çalışmamın bu kadar dikkat çekmesine alışık değilim. Hala şaşkınım. Yavaş yavaş ödül aldığıma alışıyorum" ifadesini kullandı.

İki bilim adamı, "önemli sinyalleri dışarıdan hücre içine ileten, hücre duvarındaki G-proteini-kenetli reseptörlerle" ilgili yaptıkları çalışmayla ödüle layık görüldü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS