Fareler ''verem avında''

Fareler ''verem avında''

Mozambik'te fareler, verem vakalarının tespiti konusunda sağlık yetkililerine yardım için eğitilmeye başlayacak. Mozambik'te fareler, 1976-1992'deki iç savaştan kalan mayınların bulunmasında da kullanılmıştı.

İlginç yöntemi geliştiren sivil toplum kuruluşu Apopo'nun yetkililerinden Tess Tewelde, başkent Maputo'da bir laboratuvarın inşasına başladıklarını, burada ''Gambiya fareleri''nin insanların tükürük örneğini koklayarak verem bakterisini bulmak için eğitileceğini belirtti.

Twelde, yöntemin hem daha az masraflı, hem de hızlı olduğunu belirterek, laboratuvarlarda testlerin bir hafta sürdüğünü, ancak farelerin 400 örneği 30 dakikada ''koklayabileceğini'' vurguladı.

Boyları kediye yakın olan ve çok iyi koku alma özelliğine sahip Gambiya farelerinin eğitimine sene sonuna kadar başlanacak.

Tanzanya'da kısa süre önce veremin tespiti için kullanılan 10 fare 910 örneği incelemiş ve ''laboratuvardan daha başarılı'' olmuştu.

Mozambik'te fareler, 1976-1992'deki iç savaştan kalan mayınların bulunmasında da kullanılmış, normalde iki gün süren mayın tespitinin fareler sayesinde 30 dakikada yapılabildiği görülmüştü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS