İnternet bugünden itibaren değişiyor

İnternet bugünden itibaren değişiyor

Ip adreslerinin bundan böyle IPv6 üzerinden büyümeye devam etmesi amacıyla Internet Society bu özelliği bugünden itibaren devreye sokuyor.

Ip adreslerinin bundan böyle IPv6 üzerinden büyümeye devam etmesi amacıyla Internet Society bugünden itibaren bu özelliği devreye sokuyor.

İlk olarak 2011 Şubat’ında ortaya çıkan haberler IPv4 olan IP adreslerinin tükenmeye başladığını ve IPv6’ya geçişin bir zorunluluk haline geldiğini ortaya koymuştu

IPv6’yı seçmeyenlerse geleneksel ağ üzerinden IPv4 ile internette sörf yapmak zorunda kalacak ve haliyle yavaşlığı da kabullenmek zorunda olacaklar. İnternet sitesi sahipleriyse kalıcı olarak IPv6’ya geçmeleri için teşvik edilecek.

IPv6’ya geçişin internet tarihindeki en büyük yükseltme olduğunun da altı önemli çiziliyor. Özellikle hızlı bir internet bağlantısı için IPv6’ya özellikle büyük şirketlerin geçmesi de önemle vurgulanmakta. Eğer her şey doğru bir şekilde yapılırsa hiç kimsenin internetteki değişimi fark bile etmeyeceği belirtiliyor.

Google, Facebook ve Time Warner’ın da içinde bulunduğu yüzlerce büyük şirket şimdiden değişime ayak uydurmaya başlamış durumda. İnternet Servis Sağlayıcılar da yeni kullanıcılarına IP desteğini bu şekilde sağlayabilecek. Şirketler ve web siteleri ise servis sağlayıcıları ve hosting firmalarıyla görüşmek zorunda.

IPv6 Nedir?

Internet Protokolü sürüm 6 kısaca IPv6, 32 bitlik bir adres yapısına sahip olan IPv4'ün adreslemede artık yetersiz kalması ve ciddi sıkıntılar meydana getirmesi üzerine geliştirildi. IPv4 oluşturulmaya başlandığında internetin bu kadar büyüyeceği hesaplanmamış olsa gerek sıkıntıların başlamasıyla 128 bitlik adres yapısı olan IPv6'ya geçilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Yeni adresleme sürümü olan IPv6 sınırsız denebilecek bir adres aralığı sunmak üzere tasarlandı.

Kaynak: TechnoLabs

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS