Kuzey Kore ile ilgili çarpıcı iddia

Kuzey Kore ile ilgili çarpıcı iddia

Kuzey Kore'nin yeni lideri Kim Jong Un'un ağabeyi, iktidarı elinde tutan elitlerin hiçbir deneyimi olmayan kardeşini kukla gibi kullanacağını öne sürdü. Kim Jong Nam, ordunun büyük güç kazandığını ve bir süre sonra yönetime el koyacağını iddia etti.

Babaları Kim Jong İl'in 17 Aralık'ta yaşamını yitirmesinin ardından ülkenin yeni lideri olan Kim Jong Un'un ağabeyi Kim Jong Nam (41), cuma günü yayımlanması beklenen bir kitapta Kuzey Kore'yle ilgili çeşitli öngörülerde bulundu.

İktidarı elinde tutan elitlerin hiçbir deneyimi olmayan kardeşini kukla gibi kullanacağını öne süren Kim Jong Nam, ordunun büyük güç kazandığını ve bir süre sonra yönetime el koyacağını iddia etti.

Kim Jong Nam, "Sadece iki yıl eğitim almış genç birinin, nasıl olup da mutlak gücü miras olarak devralabildiğini anlamanın mümkün olmadığını" söyledi.

Sahte kimlikle 2001 yılında Japonya'daki Disneyland'a girmeye çalışırken yakalanınca babasının gözünden düşen Kim Jong Nam, Çin'e sürgüne gönderilmişti. Kim Jong Nam, üvey kardeşi Kim Jong Un ile hiç tanışmadığını kaydetti.

Nam'ın anılarından oluşan "Babam Kim Jong İl ve Ben" adlı kitap, Japonya'da cuma günü satışa çıkacak.

Kitap, Kim Jong Nam ile 2004 yılında Pekin'de tanışan Japon gazeteci Yoji Gomi tarafından kaleme alınmış.

Öte yandan Gomi, Kim Jong Nam'ın Pekin yönetiminin desteğiyle Kuzey Kore'de iktidarı ele geçirebileceğini ileri sürüyor. Çin, Kuzey Kore'deki rejimin çökmesi durumunda milyonlarca Kuzey Korelinin Çin sınırına yönelmesinden endişe duyduğu için ülkedeki gelişmeleri yakından izliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS