Murdoch eski İngiliz Başbakanı uyarmış!

Murdoch eski İngiliz Başbakanı uyarmış!

İngiltere'nin eski Başbakanı John Major, Avrupa politikasını değiştirmezse gazetelerinin kendisine ve partisine destek vermeyeceği konusunda medya patronu Rupert Murdoch'ın uyarıda bulunduğunu söyledi.

1990-97 yıllarında ülkenin başbakanlığını yapan Muhafazakar Partili Major, telekulak skandalının ardından başlatılan ve medyanın siyasetçilerle ilişkisinin masaya yatırıldığı Leveson soruşturmasında bugün ifade verdi.

Murdoch'la 2 Şubat 1997 tarihinde özel bir görüşmede bir araya geldiğini anlatan Major, aynı yıl Rupert Murdoch'ın sahibi olduğu Sun gazetesinin genel seçim öncesi rakibi İşçi Partili Tony Blair'e destek verdiğini ve Başbakanlığı Blair'e kaptırdığını anımsattı.

"Birleşik Krallık'ın, Avrupa'nın tam kalbinde yer alması gerektiğini" savunan Major, 7 yıllık başbakanlığı döneminde Murdoch'la üç kez bir araya geldiğini ve hiçbirinde de savunduğu politikalardan vazgeçmediğini kaydetti.

Avustralyalı medya patronu 81 yaşındaki Rupert Murdoch, nisan ayında Leveson soruşturmasındaki ifadesinde, "Hiçbir başbakandan hiçbir zaman bir şey istemedim" demişti.

Soruşturma çerçevesinde bugün ayrıca, muhalefetteki İşçi Partisi'nin Genel Başkanı Ed Miliband ile Genel Başkan Yardımcısı Harriet Harman ifade veriyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS