ABD Ticaret Bakanı Bryson istifa etti

ABD Ticaret Bakanı Bryson istifa etti

ABD Ticaret Bakanı John Bryson, sağlık nedenlerini gerekçe göstererek görevinden istifa etti.

Bryson, ABD'nin California eyaletinde bu ay içinde aynı gün peş peşe iki araca çarptıktan sonra, otomobilinde baygın bulunmuştu.

Bakanlık yetkililerince, kazalara Bryson'ın hastalık nöbeti geçirmesinin neden olduğu açıklaması yapılmıştı. Halen incelemelerin devam ettiği kazaların ardından Bryson, hastalık iznine ayrılmıştı.

Bakan Bryson, ABD Başkanı Barack Obama'ya gönderdiği istifa mektubunda, "9 Haziran'da geçirdiğim hastalık nöbetinin, bakan olarak performansımı etkileyebileceği ve ülkenin, bakanlık koltuğunda değişime gidilmesinden yarar göreceğine kanaat getirdim" ifadesini kullandı.

Bryson'ın istifasını kabul eden Obama da yaptığı yazılı açıklamada, 68 yaşındaki bakana hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek, "John, bakanlık görevi süresince, ihracatımızın canlanmasına katkı sağlayarak ve hem yurt içi hem yurt dışında Amerikan üretimi ve mallarını teşvik ederek, ülkemizdeki işletmeler ve işçiler için yorulmak bilmez şekilde mücadele etti" dedi.

Obama, Bryson'ın, Başkanlık İhracat Konseyi'ndeki görevinin ise süreceğini belirtirken, ABD Ticaret Bakanlığı'na ise Bakan Yardımcısı Rebecca Blank'in vekalet edeceğini bildirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS