Türkiye ile vize muafiyetine yetki çıktı

Türkiye ile vize muafiyetine yetki çıktı

AB üyeleri, Türkiye ile vize muafiyeti müzakerelerini yürütmesi için AB Komisyonu'na yetki verdi.

Lüksemburg'da toplanan AB çalışma ve sosyal güvenlik bakanlarının aldığı kararla AB Komisyonu, Türkiye için vize muafiyeti eylem planını hazırlayıp, müzakereleri yürütecek.

AB'nin bu adımı, müzakereleri 2010 yılında tamamlanan fakat vize muafiyeti süreci için bekletilen Türkiye-AB geri kabul anlaşmasının da önünü açtı.

Türkiye'nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel, geri kabul anlaşmasının paraflanması için AB Komisyonu'na davet edildi.

AB üyelerinin Komisyon'a verdiği vize muafiyeti müzakerelerini yürütme yetkisinde, bu sürecin "kademeli ve uzun vadeli" olduğu, AB ve üye ülkelerle geri kabul anlaşmalarının etkin uygulanması şartının yerine getirilmesi gerektiği ifade ediliyor.

AB'nin ilgili kararında, aday ülke Türkiye'nin, pozitif gündem kapsamında vatandaşlarının AB'ye seyahatlerinin kolaylaştırılması ve vize muafiyeti perspektifine büyük önem verdiğinin farkında olunduğu belirtiliyor.

Kararda Türkiye ve AB arasında müzakereleri sonuçlanan geri kabul anlaşmasının en kısa sürede hayata geçirilmesi talep ediliyor.

AB kararında Türkiye'ye, kendi toprakları üzerinden AB'ye yönelik yasadışı göçle mücadele çabalarını artırması çağrısı da yapılıyor.

Kararda ayrıca AB üyeleri ve Komisyon'a, Türkiye'ye vize kolaylığı için mevcut vize rejimindeki bütün imkanların kullanılması çağrısına yer veriliyor.

Karara eklenen AB Komisyonu deklarasyonunda ise Türkiye ile müzakerelerde, tüm AB vatandaşlarının Türk vizesinde eşit muamele görmesi ve geri kabul anlaşmasının üye ülkeler arasında ayrım yapılmadan uygulanması için çaba gösterileceği belirtiliyor.

Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama

Dışişleri Bakanlığı, AB üyelerinin Türkiye ile vize muafiyeti müzakerelerini yürütmesi için AB Komisyonu'na yetki vermesinin ve Türkiye-AB geri kabul anlaşmasının Brüksel'de parafe edilmesinin ardından, "Bundan sonraki aşamada, Türkiye'nin vize muafiyetine giden süreçte atması gerekecek adımları içeren eylem planının AB Komisyonu tarafından hazırlanması ve tarafımıza iletilmesi öngörülmektedir" açıklamasını yaptı.

Bakanlık, "Vatandaşlarımızın AB ülkelerine vizesiz seyahat etme imkanına ne zaman kavuşabilecekleri, Türkiye ile AB Komisyonu arasında gerçekleştirilecek vize muafiyetine ilişkin müzakerelerin seyrine bağlı olacaktır" dedi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, AB Konseyi'nin bugün Türkiye ile adalet ve içişleri alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla bir karar kabul ederek, AB Komisyonu'nu Türkiye ile AB arasında bu alanlardaki tüm konuları kapsayan geniş bir diyalog ve işbirliği çerçevesi oluşturması için görevlendirdiği hatırlatıldı.

Açıklamada, kararda ayrıca AB Konseyi'nin Geri Kabul Anlaşması'nın imzalanmasıyla paralel olarak, AB Komisyonu'nu Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanması doğrultusunda müzakereleri başlatmak için yetkilendirdiği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: Bundan sonraki aşamada, Türkiye'nin vize muafiyetine giden süreçte atması gerekecek adımları içeren eylem planının AB Komisyonu tarafından hazırlanması ve tarafımıza iletilmesi öngörülmektedir. Söz konusu eylem planı tarafımıza iletildikten sonra, tüm ilgili kurumlarımızla bilistişare incelenerek uygun görüldüğünde, vize muafiyeti müzakerelerinin resmen başlamasına paralel olarak Geri Kabul Anlaşması imzalanacaktır. Bu nedenle, AB Komisyonu'nu eylem planını kısa bir süre içerisinde hazırlayarak tarafımıza iletmeye çağırıyoruz. Vatandaşlarımızın AB ülkelerine vizesiz seyahat etme imkanına ne zaman kavuşabilecekleri, Türkiye ile AB Komisyonu arasında gerçekleştirilecek vize muafiyetine ilişkin müzakerelerin seyrine bağlı olacaktır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS