Rusya helikopterleri gönderiyor

Rusya helikopterleri gönderiyor

Rusya, İngiltere'nin baskısı sonucu geri çevrilen, onarımını yaptığı Suriye'ye ait 3 helikopteri yeniden gönderecek.

Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlı Federal Askeri Teknik İşbirliği Servisi Direktörü Aleksandır Fomin yaptığı açıklamada, Mi-25 tipi askeri helikopterlerin bakımının tamamlandığını ve sözleşmede öngörülen süre içinde Suriye'ye teslim edileceğini söyledi.

"Suriye bizim dostumuz ve biz de dostlarımıza karşı bütün yükümlülüklerimizi yerine getiririz" diyen Fomin, Suriye ile 2008 yılında imzalanan sözleşmeye göre 3 adet mi-25'i onardıklarını ve zamanında teslim etmeye hazır olduklarını kaydetti.

Fomin, sözleşmeye göre kaç helikopterin onarılacağı konusunda bir bilgi vermezken, Rus basını toplam 36 helikopterin onarımının yapılmasının öngörüldüğünü belirtiyor.

ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton söz konusu helikopterlerin Suriye'de sivillere karşı kullanıldığını belirterek Şam'a verilmesine karşı çıkarken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, iddiaları kabul etmemişti. Lavrov, söz konusu helikopterlerin Sovyetler Birliği döneminde satıldığını ve kendilerinin de 2008 yılında imzalanan anlaşma uyarınca bunların onarımını yaptıklarını kaydetmişti.

Suriye helikopterlerini taşıyan gemi geçen hafta İngiliz sigorta şirketinin teminatını geri çekmesi üzerine Rusya'nın Murmansk Limanı'na geri dönmüştü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS