Danimarka, Nuçe ve MMC TV'nin yayınlarını kesti

Danimarka, Nuçe ve MMC TV'nin yayınlarını kesti

Danimarka'da aldığı ruhsat ile uydu üzerinden yayın yapan Roj TV'nin kullandığı frekansla yayın yapan Nuçe TV ve MMC (Mezopotamya) TV'nin yayınları, 5 Aralık tarihine kadar kesildi.

Çeşitli uydular üzerinden yayın yapan, Türkiye'nin PKK'nın yayın organı olduğunu belirterek defalarca kapatılması için başvurduğu, Roj TV hakkında karar veren Kopenhag Şehir Mahkemesi, kanalın PKK ile bağlantısı olduğu yönünde kararı ile birlikte para cezası verdi.

Bu karar ardından harekete geçen Danimarka Radyo Televizyon Üst Kurulu, aynı tahsis edilen frekanstan Roj TV yerine Kürtçe ve Türkçe haber ve tartışma programları yayınlayan Kürtçe "Haber" anlamına gelen Nuçe TV ile sürekli klip yayınlayan MMC TV'nin yayınlarını 2 ay süreyle durdurma kararı aldı.

3 Ekim'den bu yana yayınını durduran Nuçe TV'nin ekranında, yayının 5 Aralık tarihinde yeniden başlayacağı belirtildi.

Roj TV'ye frekansı tahsis eden Danimarka Radyo Televizyon Üst Kurulu, kanal yöneticilerinden istedikleri yayın kasetlerini "kaydedilmedi" veya "kopyalanmadı" gerekçeleri ile teslim edilmediğini bildirirken, 2 ay içerisinde istenilen belgelerin  ulaştırılmaması halinde nihai kararı vereceklerini ve frekans için yayın iznini iptal edebileceklerini açıklamıştı. Nuçe TV'nin 2 aylığına kapatılmasından sonra Belçika'dan yayın ruhsatı bulunan Sterk TV'nin PKK doğrultusunda yayınına devam ettiği ifade edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS