Ve Sandy fırtınası ABD'yi vurdu: 33 ölü

Ve Sandy fırtınası ABD'yi vurdu: 33 ölü

Sandy kasırgasının vurduğu ABD'de ölü sayısı 33'e çıktı. Milyonlarca kişinin karanlıkta kalmasına yol açan Sandy kasırgasının neden olduğu ölümlerin artmasından endişe ediliyor. Kasırganın, 1. kategori kasırga sınıfından tropikal fırtınaya düştüğü belirtildi.

Sandy kasırgasının pazartesi akşamından başlayarak vurduğu ABD'de, ölü sayısı 33'e çıktı.

Hızı saatte 85 mili bulan (136 kilometre) rüzgar ve sağanak yağmur ile ABD'nin özellikle Doğu yakasındaki eyaletlerinde hayati felce uğratan Sandy kasırgası, çoğu ağaç devrilmelerinden kaynaklanan ve biri Kanada'da olmak üzere 33 kişinin ölümüne yol açtı.

Yetkililer, New York'ta 5, New Jersey ve Pennsylvania'da üçer, Connecticut'da 2 ve Maryland, Kuzey Carolina ile Batı Virginia'da da birer kişinin öldüğünü açıkladı. Ölenler arasında 3 de çocuğun bulunduğu belirtildi.

Yaklaşık 2 metrelik dalgalara yol açan kasırga, doğu kıyısında 6 milyondan fazla ev ve işyerinin elektriksiz kalmasına neden oldu.

6 Kasım'daki başkanlık seçimlerine bir hafta kala seçim kampanyalarının ertelenmesine sebep olan kasırga nedeniyle yaklaşık 14 bin uçuş iptal edildi, borsalarda işlem yapılmadı, metro tünelleri kapatıldı ve iki nükleer santral devre dışı kaldı.

Kasırgadan en çok etkilenen kentler arasında yer alan New York'ta yaklaşık 670 bin kişi, elektrik kesintisi nedeniyle karanlıkta kaldı. 11 Eylül saldırıları sırasında yıkılan Dünya Ticaret Merkezi'nin olduğu yerde devam eden inşaat da yaklaşık 2 metreye varan dalgalardan nasibini aldı.

Pazartesi günü işlem yapılmayan New York Borsası, bugün de kapalı kalacak. Borsa, en son 1888'deki kar fırtınası sırasında hava durumu nedeniyle iki gün kapalı kalmıştı.

Queens bölgesinde çıkan yangında ise en az 50 ev yandı. Yanan evlere ulaşmak için göğüs seviyesine gelen sular altında kalan sokaklardan itfaiye araçları yerine botlarla geçen itfaiyeciler, bir apartmandan 25 kişiyi kurtardı.

Yangınlarda iki kişinin hafif yaralandığı belirtildi.

New York Üniversitesi'nin Tisch Üniversitesi'nde jeneratörün arızalanması sonucu 200 hasta tahliye edildi. Solunum cihazına bağlı 20 bebeğin de aralarında bulunduğu hastalar, doktorlar ve sağlık personelinin yardımıyla merdivenlerden indirilerek bina dışına çıkarıldı ve diğer hastanelere sevk edildi.

New York'u New Jersey'e bağlayan Holland tünelinin yanı sıra Brooklyn ile Manhattan arasındaki tünel de kapatıldı. Brooklyn Köprüsü, George Washington Köprüsü, Verrazano-Narrows Köprüsü de trafiğe kapatılan yerler arasında bulunuyor.

310 bin kişinin elektriksiz kaldığı Manhattan'da tüneller ve metro istasyonları sular altında kaldı. Gökdelenler, şiddetli rüzgarda sallandı. Manhatton'da 1,5 milyar dolarlık 74 katlı lüks bir binanın tepesindeki inşaat vincinin kısmen devrilmesi üzerine çevre binalarda yaşayan binlerce kişi tahliye edildi. Tahliye edilenler arasında ultramodern Parker Meridien Oteli'nin 900 konuğu da bulunuyordu.

New York afet bölgesi ilan edildi


Bu arada ABD Başkanı Barack Obama, Sandy kasırgasının ABD'nin doğu sahilini vurmasının ardından New York ve Long Island'ı, "büyük afet" bölgesi ilan etti.

New Jersey'de ise bir su setinin hasar görmesinin ardından yüzlerce kişi tahliye edildi.

Kasırga, Orta Batı'ya doğru yoluna devam ederken Chicago'da halka, Michigan Gölü kıyılarından uzak durmaları uyarısı yapıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS