"Kahramanı" için 4 milyon sterlin verdi

"Kahramanı" için 4 milyon sterlin verdi

Kıbrıslı Türk iş adamı Asil Nadir'e, İngiltere'de devam eden yasal süreç boyunca 4 milyon sterlinden fazla maddi destekte bulunan iş adamı Hamit Cankut Bağana, "Asil Nadir, benim neslimin kahramanıdır" dedi.

İngiltere'de zimmetine 29 milyon sterlin geçirmekten önceki ay suçlu bulunan ve mahkum edilen Kıbrıslı Türk iş adamı Asil Nadir'le ilgili tazminat davası, Londra'daki Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediyor. Asil Nadir'in, sahibi olduğu Polly Peck şirketinin eski hissedarlarına olan borçların ve Ağır Dolandırıcılık Dairesi'nin (SFO) hukuki masrafların da arasında bulunduğu yaklaşık 60 milyon sterlin tazminat ödemesi isteniyor. Nadir ise "beş parasız olduğunu" savunuyor.

Asil Nadir'e iki yıl önce Londra'ya gelişinin ardından konakladığı evin aylık 23 bin sterlin kirası ile mahkeme masraflarının da arasında bulunduğu 4 milyon sterlinden fazla para veren iş adamı Hamit Cankut Bağana bugün mahkemede tanık olarak dinlendi.

Onur Air'in sahibi Bağana, Asil Nadir'i ilk kez 20-25 yıl önce Nadir'in kız kardeşi Bilge Nevzat aracılığıyla tanıdığını, son birkaç yıldır da samimi bir arkadaşlıkları olduğunu söyledi. Bağana, Asil Nadir'in iki yıl önce Londra'ya gelmesine karşı olduğunu, ancak kendisi bu kararı aldığında maddi destekte bulunma sözü verdiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Dava süresince, iyi günlerinde yaşadığı gibi Londra'nın en iyi bölgesinde yaşamasını istedim. Bunu karşılama sözü verdim. Hatta şirketimin bir uçağını tahsis edip, Kıbrıs'tan Londra'ya gelmesini sağladım."

Nadir yasal süreç boyunca, eşi Nur Nadir ile birlikte Londra'nın lüks semtlerinden Mayfair'de bir evde yaşamıştı.

"Dostluğundan başka bir şey vermedi"

Bağana, Asil Nadir'in avukatı Philip Hackett'ın, "Para verirken, geri ödenmesi beklentiniz var mıydı?" sorusuna, "Verirken, geri alacağımı düşünerek vermedim, ama tabii arzum buydu" yanıtını verdi. Hamit Cankut Bağana, "Para karşılığında mal-mülk gibi bir şey verdi mi" sorusunu ise "Dostluğundan başka bir şey vermedi" diyerek yanıtladı.

Nadir'in, "kendi neslinin kahramanı olduğunu" söyleyen Bağana, Asil Nadir'in Türkiye'de ve KKTC'de beyaz eşya üretimi, tarım ürünleri, turizm gibi alanlardaki başarılarından bahsetti. Bağana, "Bu başarılar dikkate alındığında, eğer insanlar balık hafızalı değilse, Nadir'e elinden gelen yardımı yapmalı. Bu benim aldığım kültür ve ülkemin kültürüdür" diye konuştu.

"Ucuz ve zevkli döşenmiş bir evdi"

Ağır Dolandırıcılık Dairesi'nin (SFO) avukatı Philip Shears ise Bağana'ya Nadir'in KKTC'deki yaşantısıyla ilgili sorular yöneltti. Nadir'in KKTC'de "şaşalı" bir hayat sürmediğini savunan Bağana, Nadir'in KKTC'deki eviyle ilgili ise "ucuz ve zevkli döşenmiş bir evdi" dedi.

Bağana, Londra'daki yasal süreç sırasında Asil Nadir'e yaptığı ödemelerin, Asil Nadir'in kız kardeşi Bilge Nevzat'ın talebiyle gerçekleştiğini de kaydetti. Bağana, Nadir'e Londra'ya gelmeden önce ödeme yaptığı iddialarına ise "Bunu hatırlamıyorum" diyerek yanıt verdi.

Kız kardeşi: "Kıbrıs'ta savurgan bir hayat tarzı yoktu"

İş adamı Hamit Cankut Bağana'nın ardından, Asil Nadir'in kız kardeşi Bilge Nevzat da mahkemede ifade verdi. Video bağlantısıyla duruşmaya katılan Nevzat, SFO'nun avukatı Philip Shears tarafından, "Türkuaz'a Dönüş" kitabındaki anılarıyla ilgili sorulara yanıt verdi. Avukat Shears, Bilge Nevzat'a Asil Nadir üzerinde şirketler olup olmadığına ve mal varlığına ilişkin detaylı sorular yöneltti.

"Polly Peck krizi ve komplolar nedeniyle aile parası yok oldu" diyen Nevzat, annesi Safiye Nadir'in evlerini satarak borçları kapatmaya çalıştığını ifade etti.

"Asil Nadir'in geçen 17 yıl boyunca ne işle meşgul olduğu" sorusuna Bilge Nevzat, "Maalesef çok şeyle uğraşamadı. Zor zamanlar geçirdi. Annemin verdiği parayla yaşadı. Kıbrıs'ta savurgan bir hayat tarzı yoktu" yanıtını verdi.

Bilge Nevzat ayrıca "Asil Nadir, iş adamı olmak için doğmuş. Ama ne yazık ki bu elinden alındı" dedi. Yeni tanıkların dinleneceği tazminat davasına cuma günü devam edilecek.

Muhafazakar Parti'ye bağış geri istenmeyecek

Bu arada, Asil Nadir'in eşi Nur Nadir'in eşiyle ilgili yasal süreci yakından takip ettiği, Ürdün'de olmadığı, Londra ile KKTC arasında gidip geldiği ve İstanbul'a yerleşmeyi düşündüğü öğrenildi. İngiltere'deki yasal süreçte eşini yalnız bırakmayan 28 yaşındaki Nur Nadir'in, Ürdün'de ailesiyle olduğu bilgisi verilmişti.

Öte yandan, Ağır Dolandırıcılık Dairesi (SFO), iş adamı Asil Nadir'in 22 yıl önce Muhafazakar Parti'ye bağışladığı 365 bin sterlini geri istemekten vazgeçti.

Davaya bakan Yargıç Holyrode'un tanıkları dinlenmesinin ardından, Nadir'in tazminat ödeyip ödemeyeceğine ilişkin karar verilmesi bekleniyor.

Nadir'in tazminat talebini karşılamaması halinde, hapis cezasının artabileceği bildiriliyor.

Ağustos ayından bu yana hapiste olan 71 yaşındaki Asil Nadir'in duruşmada yorgun ve bitkin olduğu gözlendi. İngiltere'deki yasal süreçte eşini yalnız bırakmayan 28 yaşındaki Nur Nadir'in ise Ürdün'de ailesinin yanında olduğu öğrenildi.

Nadir, önceki ay Polly Peck şirketinden zimmetine 29 milyon sterlin geçirmekten suçlu bulunmuş ve 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Londra'nın güneydoğusundaki Belmarsh hapishanesinde tutulan Asil Nadir, şirketinin iflasının ardından 1993 yılında Londra'dan KKTC'ye kaçmış, 2010 yılında ise kendi ifadesiyle "adını temizlemek için" İngiltere'ye dönmüştü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS