İsrail yeniden bombardımana başladı...

İsrail yeniden bombardımana başladı...

Gazze güne yoğun bombardıman ve şiddetli patlama sesleriyle uyandı. Üçüncü gününe giren İsrail saldırılarında ölü sayısı 20, yaralı sayısı ise 235 olarak açıklandı. İsrail Ordusu'nun 75 bin yedek askeri daha göreve çağırmak için işlemlere başladığı bildirildi.

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava destekli saldırılarda üçüncü güne girilirken, sabah saatlerinde yeni saldırı haberi geldi.

Bir saatten kısa sürede yaklaşık 200 saldırı gerçekleştirildi.

Saldırılarda, Gazze'nin kuzeyindeki el-Kerame, Es-Sudaniyye ve el-Makusi bölgelerinin yanı sıra kentin kuzeybatısındaki İzzeddin el-Kassam tugaylarının hedef alındığı belirtildi. Gazze'nin güneyinde yer alan Tel Heva mahallesindeki İçişleri Bakanlığı binasının da isabet aldığı ve tamamen yıkıldığı öğrenildi.

Yerel kaynakların bildirdiğine göre Refah, Hanyunus kentleri ile Gazze'nin kuzeyindeki pek çok yerleşim bölgesine de onlarca saldırı gerçekleştirildi.

Öte yandan, Hamas komutanlarından Muhammed Sinvar'ın Gazze'nin güneyindeki evine düzenlenen hava saldırısında bina tamamen yıkılırken, olayda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

İsrail ordusunca Gazze'nin güneybatısındaki Tel Heva Mahallesi'ne düzenlenen saldırılarda da İHH binasının yakınındaki boş araziye isabet eden füze nedeniyle binada hafif çaplı hasar meydana geldi. Ölen ya da yaralananın olmadığı saldırılarda, pek çok evde maddi hasarın oluştuğu öğrenildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açılamada, düzenlenen saldırılarda ölü sayısının 20'ye çıktığı belirtilirken, yaralı sayısı ise 235 olarak kaydedildi.

İsrail Gazze'de 300 noktayı vurdu

İsrail Savunma Kuvvetleri'nden yapılan yazılı açıklamada, operasyonların başladığı günden bu yana İsrail ordusunun, Gazze'de 300 noktayı vurduğu, son 24 saat içinde de Gazze'den, İsrail'e yapılan saldırılara misliyle karşılık verildiği kaydedildi. Saldırı noktalarının imha edildiği ifade edilen açıklamada, İsrail Deniz Kuvvetleri'nin de Hamas hedeflerini sahil şeridinden vurduğu belirtildi.

10 aylık bebek hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, 10 aylık bebek Hanin Tafiş'in, İsrail'in Gazze kentinin doğusuna düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybettiğini açıkladı.

75 bin yedek asker

Bu arada İsrail Ordusu'nun 75 bin yedek askeri daha göreve çağırmak için işlemlere başladığı bildirildi. İsrail ordusu, Gazze'ye yönelik yürütülen saldırılara füzelerle karşılık
verilmesi üzerine seferberlik kapsamında orduya 75 bin yedek askerin çağrılması için işlemlere başladı.

İsrail Hükümeti'nden 9 bakanın konuyu görüşmek üzere bu akşam bir araya geleceği kaydedildi. Öte yandan İsrail Ordusu'nun, muhtemel kara harekatı için, Gazze'ye yakın
noktalara ordunun en seçkin birliklerinden oluşan "Golani Tugayı" birliklerini konuşlandırdığı öne sürüldü. İsrail Ordusu dün yaptığı açıklamada, 30 bin yedek askeri göreve çağırdıklarını duyurmuştu.

Hamas'tan karşılık

Hamas'ın, İsrail saldırılarına karşı füzelerle verdiği karşılık sonucu 3 İsrail askerinin öldüğü, 6 askerin de yaralandığı ileri sürüldü.

Öte yandan, İsrail'in Gazze'ye başlattığı saldırılar üzerine, Gazze Şeridi'nden İsrail tarafına atılan roket sonucu 3 İsrail askeri yaralandı.

Hamas ateşkesi kabul etmiyor

Hamas, İsrail ile mevcut durumda herhangi bir ateşkesi kabul etmeyeceklerini bildirdi.

İsrail Ordusu, Gazze'ye yönelik başlattığı saldırıya ''Bulut Sütunu'' ismini verdi. Bulut sütunu, Tevrat'ta İsrailoğulları'na yardımı simgeliyor.

Cihat çağrısı

Bu arada Lübnan Alimler Birliği, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısına karşı "tüm Müslümanların ellerinden geldiği tüm alanlarda cihat etmesi gerektiği" çağrısı yaptı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS