Davutoğlu'ndan İsrail'e "saldırıları durdurun" çağrısı

Davutoğlu'ndan İsrail'e "saldırıları durdurun" çağrısı

Gazze için diplomasi önemli bir dönemeçte. Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ateşkes için iyimser konuştu, "Birkaç saat içinde olumlu sonuçlara ulaşmayı bekliyoruz" dedi. Gazze'de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da İsrail'e, "saldırıları durdurun, ablukayı kaldırın" çağrısı yaptı.

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği operasyonun 7. gününde bombardıman sürerken, diplomasi de hız kazandı.

Mısır'ın arabuluculuğunda İsrail ile Hamaslı yetkililer arasındaki ateşkes görüşmeleri sonuca yaklaştı.

Kahire'de Ömer Çelik ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da katıldığı görüşmeler sürüyor.

Davutoğlu Gazze'de

Dışişleri Bakanı Davutoğlu da, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ile Arap Birliği ülkeleri dışişleri bakanları Gazze'de bir araya geldi.

Davutoğlu, tarihi ziyaret olarak tanımladığı Gazze ziyaretine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan ve Türkiye'deki 75 milyon kardeşlerinden selam ve mesajlarını ileterek sözlerine başladı.

Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye ve Arap dünyası olarak Gazze'de işlenen zulmün karşısındayız. Bizim talebimiz açıktır: O da İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları derhal kaldırması ve bölgede uyguladığı ambargoya son vermesidir. İsrail'in Gazze'yi açık hava hapishanesine çevirmesine izin vermeyeceğiz. Biliniz ki; karanlığın en koyu olduğu vakit, sabaha en yakın zamandır. Sabah yakındır. Özgür günlere uyanacağınız sabaha kadar sizi Allah'a emanet ediyorum."

Davutoğlu, "Bugün biz kendi evimizdeyiz ve kendi ailemizin sıkıntılarını paylaşmak için buradayız" dedi ve şöyle konuştu:

"Mesajımız şudur: Ne olursa olsun, hangi baskı ve zulüm olursa olsun, sizlerle dayanışmamız bitmeyecektir. Sizler sadece kendi onurunuz için değil, bütün insanlığın onuru için mücadele ediyorsunuz. Allah ve bütün insanlık şahit olsun ki sizi bu mücadele de yalnız bırakmayacağız. Acılarınız acımızdır, kaderiniz kaderimizdir, geleceğiniz geleceğimizdir. Bilin ki dökülen her kanın acısı, Anadolu'daki 75 milyon insanın yüreğinde büyük yaralar açmaktadır. İnşallah bu işgal bitene kadar, Kudüs özgürlüğüne kavuşana kadar bu mücadelede yanınızda olmaya devam edeceğiz."

Uluslararası topluma ve BM'ye mesaj

Davutoğlu, "Uluslararası topluma şu mesajı iletmek istiyoruz: Sizler, İsrail'in bu zulümlerine sessiz kalabilirsiniz. Hatta bu zulümleri meşru gösterecek açıklamalarda yapabilirsiniz ama bilin ki insanlık vicdanı ve tarih, İsrail'in bu zulmünü mazur görenleri hiçbir zaman affetmeyecektir. Bilin ki bizler, Arap dünyası, Türkiye ve İslam dünyası, bu haksızlıklara karşı omuz omuza durmaya devam edecektir" diye konuştu.

Davutoğlu, uluslararası toplumdan ve BM'den taleplerini şöyle sıraladı:

"İsrail, bu saldırıları derhal durdurulmalı ve aynı zamanda da Gazze üzerindeki bu insanlık dışı ambargoda derhal kaldırılmalıdır. Gazze'nin İsrail tarafından bir açık hava hapishanesi haline dönüştürülmesine izin verilmemelidir. Burada bu insanlık dışı ablukayı kaldırmak için canlarını feda eden Mavi Marmara şehitlerine de selam olsun diyorum. Biz hep beraber bütün bir insanlık alemi olarak, Arap dünyası, İslam dünyası ve Türkiye olarak hep beraber bu ablukanın kaldırılmasına kadar omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz"

İsrail'in saldırılarına maruz kalan Filistin'e dayanışma ziyaretinde bulunan Davutoğlu ile Arap dışişleri bakanları, Gazze'deki temaslarını tamamladı. Davutoğlu ile beraberindekiler, daha sonra Refah sınır kapısından, Mısır'a geçti.

Clinton İsrail'e gidiyor

BM Genel Sekreteri Ban ki Mun İsrail'de. Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın da İsrail'e varması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS