Peşmergeler, Irak helikopterine ateş açtı

 Peşmergeler, Irak helikopterine ateş açtı

Kuzey Irak'ta Bölgesel Kürt Yönetimine bağlı peşmergelerin, Kerkük yakınlarında bir Irak helikopterine ateş açtıkları bildirildi.

Peşmerge Bakanlığı Danışmanı Enwer Haci Osman, Irak helikopterine ateş açıldığını doğrulayarak, amaçlarının korkutmak olduğunu ve durumun böyle devam etmesi halinde helikopterleri düşüreceklerini söyledi. Kerkük yakınlarında bulunan ve Türkmenlerin yoğunlukta bulunduğu Tuzhurmatu'da ise, Irak askerlerinin sivil elbiseler giyerek Kerkük'e girdikleri belirtildi.

Irak'ta merkezi hükümet ile Bölgesel Kürt Yönetimi arasında gerginlik devam ederken, Kerkük yakınlarında konuşlanan peşmerge güçlerinin üzerlerinde gezen bir Irak helikopterine dün ateş açtıkları belirtildi. 'Denge Azad' adlı internet sitesinde yer alan habere göre, dün Kerkük yakınlarındaki Dumelan Dağı üzerinde Irak ordusuna bağlı bir helikopter, Erbil'den Kerkük'e giden peşmerge güçlerini gözetlemek için uçtuğu sırada peşmergeler tarafından helikoptere ateş açıldı. Ateş açılmasından sonra helikopter bölgeden uzaklaştığı kaydedildi.

 Irak Kürdistan Bölge Hükümeti Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Enwer Haci Osman olayı doğrulayarak, Irak ordusuna bağlı helikopterin havadan çektiği görüntüleri anında bağlı olduğu birliğe iletebildiğini, korkutmak ve bölgeden uzaklaştırmak için ateş açıldığını, durumun böyle devam etmesi halinde helikopterleri düşürmek için ateş açacaklarını söyledi.

Irak askerleri sivil kıyafetlerle Kerkük'ü girdi iddiası

Irak'ta Kürtler ve merkezi yönetim arasındaki gerilime neden olan koparılmış bölgeler sorunu devam ederken, Irak askerlerinin Kerkük'e sivil kıyafetlerle girdikleri belirtildi. 'Xendan' adlı internet sitesinin haberine göre, Kerkük ile Bağdat arasında bulunan ve nufusunun büyük çoğunluğu Türkmen olan Tozmurmatu Kaymakamı Şelal Ebdül, dün bazı Irak askerlerinin sivil kıyafetlerle ve otomobillerle Kerkük'e gittiğini söyledi. Kerkük'e giden Irak askerlerinin Kerkük'e yerleşip bölgesel Kürt yönetime bağlı peşmergelerin hareketini izleyecekleri öne sürüldü.

'Peşmerge ordusu Xanakin'e yerleşti'

Öte yandan, bir süre önce Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani tarafından Kerkük'e gönderilen ve başında Barzani'nin kardeşi Sihat Barzani'nin bulunduğu Piştiwani adlı peşmerge ordusunun, Xanakin bölgesine yerleştiği belirtildi. Sorunlu bölgelerden biri olan Xanakin'e yerleştirilen Peşmerge gücünde tank ve topların da bulunduğu iddia edildi

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS