Merkel, Çin'de

Merkel, Çin'de

Almanya Başbakanı Angela Merkel "Avrupa'daki borç krizinin çözümünde G-20 üyesi ülkeler ve özellikle Çin'e büyük iş düşüyor" dedi.

Merkel, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Çin'in başkenti Pekin'deki Çin Sosyal Bilimler Enstitüsünde yaptığı konuşmada, ziyaretini iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin artırılması ve uluslararası problemlerin değerlendirilmesi olmak üzere iki ana başlık altında topladı.

"Avrupa'da bir Avro krizi değil borçlanma krizi olduğunu" vurgulayan Merkel, "Her AB üyesi ülkenin bu krizden dersler çıkarması gerekiyor. Üye ülkelerin kendi aralarındaki işbirliğine özel önem vermesi ve işsizlik sorununun ciddiyetle ele alınması gerekiyor" dedi.

Alman Başbakan, aşırı borçlanmanın Avrupa'dan başka birçok ülkenin de yaşadığı bir problem olduğunu ifade ederek, "G-20 üyesi ülkeler olarak Avrupa'daki borçlanma krizinin çözümünde yakınmaktan çok icraat gerekiyor ve Çin'e bu hususta çok büyük görev düşüyor" diye konuştu.

Avrupa'nın bu krizden güçlenerek çıkacağına inandığını ifade eden Merkel, "Avrupa, birkaç sene içerisinde bu krizi de atlatacaktır" dedi.

İran'ın nükleer programına ilişkin yapılan uluslararası müzakerelerden net bir sonuç çıkmadığının görüldüğünü söyleyen Merkel, "Suriye sorunun çözümüne ilişkin BM zirvesindeki genel tavır belli. Programım kapsamında Çinli yetkililerle bu hususta da fikir alışverişi yapacağım" dedi.

Almanya Başbakanı Merkel, Çin'e resmi ziyarnet amacıyla beşinci kez geliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS