İspanya'ya yardım Euro'nun değerini artırdı

İspanya'ya yardım Euro'nun değerini artırdı

İspanya'nın bankalarını kurtarmayı hedefleyen yardım paketi talep etmesinin ardından euro, dolar ve yen karşısında değer kazandı.

Pazartesi günü Asya'daki işlemlerde euro 1.2671 dolar ve 100.73 yen seviyesine çıkarken, cuma günü New York'ta 1.2514 dolar ve 99.49 yen değerine ulaştı.

Euro Bölgesi liderleri cumartesi günü bankalarına yardım etmesi için Madrid'e 100 milyar euro'luk kurtarma paketi verilmesini kararlaştırmıştı.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, kararı "zafer" olarak tanımlamıştı.

BBC muhabirleri, yardım miktarının beklenenden yüksek olmasının piyasalarda olumlu karşılandığını aktardı.

Uzmanlar, yardım paketi sayesinde Avrupa Birliği liderlerinin, 17 üyesi bulunan Euro Bölgesi'nin geleceğini tehdit eden diğer zayıf ekonomilerle ilgilenebilmeleri için zaman kazandıklarını belirtiyor.

İspanya'ya verilecek yardım miktarı, iki derecelendirme kuruluşunun gelecek günlerde tamamlayacağı denetimden sonra belirlenecek.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, pazar günü yaptığı açıklamada, kurtarma paketinin aileler ile küçük ve orta dereceli işletmelere verilecek kredileri de hızlandıracağını söyledi.

Son üç yılda iki defa resesyona giren İspanya'da ekonominin yüzde 1.7 oranında küçülmesinin beklendiğini hatırlatan Rajoy, yakın geleceğin 'karanlık' göründüğünü ifade etti.

Rajoy, "Bu yıl kötü bir yıl olacak" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS