AB liderleri "120 milyar euro"da anlaştı

AB liderleri "120 milyar euro"da anlaştı

AB devlet ve hükümet başkanları, ekonomik büyümenin teşvik edilmesi için acil olarak 120 milyar euro kaynak bulunması konusunda uzlaştı.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB zirvesinde ilk gün toplantılarının ardından basına yaptığı açıklamada, "Acil büyüme önlemleri kapsamında ekonomimize 120 milyar euro kaynak aktarılması konusunda anlaştık" dedi.

Van Rompuy, sermayesinde 10 milyar euro'luk artırımla Avrupa Yatırım Bankası'nın kredi kapasitesinde 60 milyar euro'luk bir artış sağlanacağını belirtti.

Kalan 60 milyar euro'nun AB bütçesinde henüz kullanılmayan yapısal fonların istihdamı teşvik edecek şekilde yeniden dağıtılması ile gelecek aylarda çıkarılacak, enerji, ulaşım ve geniş bant internet yatırımlarına yönelik proje tahvilleriyle karşılanacağını dile getiren Van Rompuy, büyüme ve istihdamı teşvik amaçlı 120 milyar euro'nun büyük ölçüde krizdeki ülkelere yönlendirileceğini kaydetti.

AB zirvesinde bu gece ve yarınki toplantılarda ise Euro Bölgesi'nde borç krizini bitirmeye yönelik önlemler ele alınacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS