Piyasaların gözü, kulağı Mario Draghi'de

Piyasaların gözü, kulağı Mario Draghi'de

Avrupa Merkez Bankası (ECB) bugün saat 14.45'te faiz kararını açıklayacak. Ardından saat 15.30'da ECB Başkanı Mario Draghi'nin basın açıklamasının, piyasaların yönü üzerinde belirleyici olması bekleniyor.

Dün piyasalar FED toplantı kararlarını yatay bir bantta hareket ederek takip etti.

ABD'de FED'in kararları açıklanana kadar 13.050 - 13.025 bandı aralığında hareket eden Dow Jones endeksi FED'in politikasında herhangi bir değişikliğe gitmemesinin ardından 12.950 puan seviyelerine kadar düşse de satışların sınırlı kalmasıyla hemen hemen önceki kapanış seviyesi olan 12.971 puandan günü kapattı.

FED'in kararları öncesinde kapanan Avrupa hisse senetleri piyasasında ise genel olarak yatay bir hareket izlendi. ABD'de satışların sınırlı kalması ve Avrupa'da yatay seyir ile ilgili olarak uzmanlar, piyasaların bugün ECB toplantısına yönelik beklentilerinin ağır bastığını belirtiyorlar.

FED'in eylül ayı toplantısına kadar politikasında değişikliğe gitme ihtimalinin az olduğunu belirten analistler, dünkü açıklamaların piyasalar için sürpriz olmadığını kaydediyorlar.

Analistler piyasaların asıl beklentisinin ECB Başkanı Mario Draghi'nin geçtiğimiz günlerdeki kararlı ve keskin açıklamaları nedeniyle ECB toplantısından çıkabilecek bir tahvil alımı ya da yeni bir parasal genişleme (LTRO) kararı olduğunun altını çiziyorlar.

Draghi'nin konuşmasının ardından piyasalarda bu yönde bir adım atılması olasılığının oldukça yüksek olarak fiyatlandığını kaydeden analistler, bugünkü toplantıdan bu yönde bir karar çıkmazsa piyasaya etkisinin olumsuz yönde çok yüksek olacağını aktarıyorlar.

Bugüne gelindiğinde ise kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin Almanya'nın notunda değişikliğe gitmemesi ve Kıbrıs Rum Kesiminin piyasada "çöp" tabir edilen 'BB ' olan notunu 'BB'ye düşürürken Yunanistan'dan gelen koalisyon hükümetinin kemer sıkma politikasında anlaştığı haberleri de dikkati çekiyor.

Bugün ECB saat 14.45 faiz kararını açıklayacak ve ardından saat 15.30'da Draghi'nin basın açıklamasının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olması bekleniyor. İMKB'de de yurt dışı piyasalara paralel olarak yatay bir hareket izleniyor.

Gelen kar satışlarının 64.000 seviyesi üzerinde karşılandığına dikkati çeken analistler ECB'nin piyasaları destekleyecek bir karar açıklaması durumunda yükseliş için güç bulabileceğini belirtiyorlar.

Aksi durumda tüm piyasalarda satış baskılarının hakim olacağını kaydeden analistler İMKB 100 endeksinde 63.900 seviyesinin altında 63.400 ve 62.900 destekleri olduğunu belirtiyorlar.

Analistler olası yükselişlerde 65.000 ve 66.400 seviyelerinin gündeme geleceğini düşünüyorlar.

Piyasaların takip edeceği veriler şöyle:
12.00 AB Haziran Üretici Fiyatları Endeksi
14.00 İngiltere Merkez Bankası (BOE) faiz kararını açıklayacak
14.45 Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararını açıklayacak
15.30 ECB Başkanı Mario Draghi basın açıklaması yapacak
15.30 ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları
17.00 ABD Haziran Fabrika Siparişleri

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS