Nobel Ekonomi Ödülü Roth ve Shapley'in

Nobel Ekonomi Ödülü Roth ve Shapley'in

2012 Nobel Ekonomi Ödülü'nü Amerikalı bilim adamları Alvin E. Roth ve Lloyd S. Shapley kazandı. İkili 1.2 milyon dolarlık ödülü paylaşacak.

Amerikalı ekonomistler Alvin Roth ve Lloyd Shapley, "Alfred Nobel Anısına Ekonomi Bilimleri Ödülü"ne, ekonomide temel sorun olarak bilinen, "değişik aktörleri en iyi şekilde bir araya getirme" konusuna yoğunlaşarak, örneğin, doktorların hastanelere, öğrencilerin okullara ve hatta bağışlanan organların hastalara dağıtımını kapsayan "istikrarlı tahsisat" teorileri ve piyasa tasarımı uygulamalarından dolayı aldı.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, Boston'daki Harvard Üniversitesi'nden Profesör Roth (60) ile Los Angeles'taki California Üniversitesi fahri profesörlerinden Sharpley'e (89) ödül getiren araştırmaların, ayrı ayrı yapılmış olmasına rağmen birbirini tamamlayıcı nitelikte olduğunu bildirdi.

Teknik olarak, Alfred Nobel'in vasiyetiyle verilen diğer 5 Nobel ödülü arasında yer almayan ekonomi ödülü, ilk kez İsveç merkez bankası tarafından Alfred Nobel anısına 1968'de verildi ve bugüne değin diğer Nobel ödülleriyle varlığını sürdürdü.

Nobel tıp, fizik, kimya, edebiyat ve barış ödüllerinin bu yılki sahipleri geçen hafta açıklanmıştı. Tüm ödüller, Alfred Nobel'in ölüm yıl dönümü olan 10 Aralık'ta sahiplerine verilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS