Komşuda halk "yeter!" diyor

Komşuda halk "yeter!" diyor

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'ın, ülkesinin AB ve IMF'den tahsis edilen kredinin 31,5 milyar avroluk yeni dilimini alabilmesi için bu akşam parlamentodan geçirmesi gereken 13,5 milyar avroluk kemer sıkma önlemlerine tepkili onbinlerce kişi, parlamento binası önünde gösteri düzenledi.

Yunanistan Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY) ve Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (GSEE) çağrısıyla dün başlatılan 48 saatlik genel grev çerçevesinde, kemer sıkma politikalarına tepki gösteren Yunanlar, hükümet ve
kemer sıkma önlemleri aleyhinde slogan atarak "Önlemleri onaylamayın" çağrısında bulundu.

Yunan bayrakları açan Yunanistan Milli Marşı'nı seslendiren göstericilere, ana muhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) milletvekilleri de katılarak, parlamento önüne hükümete hitaben, "Ülkeyi mahvettiniz, şimdi hemen gidin" yazılı pankart astı.

Parlamento önündeki barikatı aşmak isteyen göstericilere polis gaz bombalarıyla müdahale etti.

Göstericilerin arasından ayrılan, kendilerini, "Anarşist" olarak tanımlayan maskeli grupların parlamento ve bakanlıkları koruyan polislere taş ve molotofkokteylleriyle saldırması üzerine polis ses ve gaz bombaları kullandı.

Maskeli gruplar etrafı ateşe verirken, polisin müdahalesi sürüyor.

Öte yandan, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığına giden yolda barikatı aşmak isteyen göstericileri dağıtmak için tazyikli su kullanıldı. Kemer sıkma önlemleri üzerinde milletvekillerinin tartışmaları sürerken, geniş güvenlik önlemleri çerçevesinde birçok kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Ülkede ulaşım durdu

Hava trafik kontrolörlerinin 10.00-13.00 saatleri arasında yaptığı iş durdurma eylemi sırasında uçuşlar iptal edildi.

Genel grev çerçevesinde metro, tramvay, tren, otobüs ve feribot seferlerinin durduğu ülkede okullar, iş yerleri ve kamu kuruluşları kapalı, hastanelerin ise yalnız acil servisleri hizmet veriyor. Mesleklerinin serbestleştirilmesine karşı çıkan taksicilerin ise dün başladıkları grevlerine devam ettiği ülkede ulaşım durma noktasına geldi.

Banka ve yerel yönetimlerin çalışanlarının da katıldığı genel grev çerçevesinde eczaneler ise yarın kapalı olacak. Genel greve katılarak 10.00-14.30 saatleri arasında iş durduran medya çalışanları eylemlerini yarın 16.00-19.00 saatleri arasında tekrarlayacak.

Benzer gösteriler Selanik, Volos, Yanya, Girit ve Patra'da da düzenlenirken, 14 Kasım için hazırlığı yapılan Avrupa çapındaki genel greve Yunanistan, İtalya, İspanya, Portekiz'den sendikaların katılmasının planlandığı bildiriliyor.

Meclis çalışanları da greve gitti

Parlamentoda bu akşam oylanacak kemer sıkma önlemlerini içeren 600 sayfalık torba yasa tasarısı ücret ve emekli maaşlarında kesintilerle yeni vergi artışlarını içeriyor. Emeklilik yaşının 65'ten 67'ye çıkarılmasının öngörüldüğü tasarıda kamuda işten çıkarmaları kolaylaştıran maddeler de bulunuyor.

Ülkede üç partili koalisyon hükümeti, 300 sandalyeli parlamentoda bazı milletvekillerinin istifası, önlemlere karşı olanların partilerinden ihraç edilmesinin ardından 176 milletvekiline sahip bulunuyor.

Ancak 16 milletvekiliyle hükümetin küçük ortağı olan Demokratik Sol Parti (DİMAR), işçi haklarını azaltan ve maaş kesintilerini içeren işgücü reformlarına karşı oldukları gerekçesiyle oylamada "boş oy" kullanacaklarını belirtmişti. Bu arada, parlamentoda tasarı hakkında tartışmalar sürerken parlamento çalışanları da greve gitti.

Demokratik Sol, boş oy kullanacak

Öte yandan yarın geç saatlerde parlamentoda oylanacak kemer sıkma önlemlerini içeren torba yasa tasarısı ise ücret, ödenek ve emekli maaşlarında kesintilerle yeni vergi artışları içeriyor. Emeklilik yaşının 65'ten 67'ye çıkarılmasının öngörüldüğü tasarıda kamuda işten çıkarmaları kolaylaştıran maddeler bulunuyor.

Başbakan Antonis Samaras'ın 16 Kasım'da nakit rezervinin biteceğini söylediği Yunanistan'ın kredinin 31,5 milyar avroluk yeni dilimi alabilmesi için kemer sıkma önlemleri ve 2013 bütçesinin, 300 sandalyeli parlamentodan geçmesi gerekiyor.

Muhalefet partilerinin kemer sıkmaya karşı olduğu ülkede üç partili koalisyon hükümeti bazı milletvekillerinin istifasının ardından toplam 176 milletvekiline sahip bulunuyor.

Ancak hükümetin küçük ortağı 16 milletvekiline sahip Demokratik Sol Parti (DİMAR), işçi haklarını azaltan ve maaş kesintilerini içeren iş gücü reformlarına karşı olduğunu yineleyerek, kemer sıkma önlemlerini içeren torba yasa tasarısının parlamentodaki oylamasında milletvekillerinin "boş oy" kullanacaklarını bildirdi.

Parti dün yaptığı toplantının ardından 2013 bütçesine ise "evet" diyeceğini belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS