Polisler "insanları evden atamayız" dedi

Polisler "insanları evden atamayız" dedi

İspanya'da ekonomik krizden dolayı ipoteklerini ödeyemenlerin evden atılmalarına karşı büyük bir sosyal tepki doğdu. Polis sendikaları mağdurları evden atması istenen polislerin görevi yapıp yapmaması konusunda görüş ayrılığına düştü.

İşsizliğin yüzde 25'e ulaştığı ve maaşlarda kesintilerin yapıldığı İspanya'da ipotek mağdurlarının yaşadığı dram, polisinden siyasetçisine kadar duruma tepki duyan pek çok kesiminin dayanışmasına neden oldu.

Birleşik Polis Sendikası (SUP), ipotekli evinin kredi taksitlerini ödeyemediği için evini boşaltmak zorunda kalan mağdurları zorla evden çıkarmakla görevli polis memurlarının bunu reddetmesi halinde, kendilerine psikolojik ve yasal her türlü desteğin verileceğini duyurdu.

SUP, insanları evden atmaya giden polislerin psikolojik olarak buna hazır olmayabileceklerini belirterek, "Bu durumda, üslerinden izin alıp, göreve gitmemelidirler. Psikolojik olarak böyle bir göreve hazır olmayan polis, bir depresyona girebilir veya psikolojik bir hastalığa sürüklenebilir" açıklamasında bulundu.

Bu arada Polis Federal Birlik (UFP) sendikası ise SUP'un önerisini "düşüncesizlik" olarak değerlendirerek, "Biz duygusuz insanlar değiliz ama sorumluluğumuz var. Polis muhalefet edemez. Umarız kimse bu tavsiyeye uymaz" karşılığını verdi.

Öte yandan 9 bin 920 nüfuslu Montoro ilçesinin Belediye Başkanı Antonio Sanchez Villaverde, ipotek mağdurlarının evden çıkarılması görevine hiçbir belediye polisinin katılmaması talimatını verdi.

Villaverde, "Polis, vatandaşların haklarını garanti etmekle görevlidir. Hiçbir belediye polisi, evden çıkarılma görevine katılmayacaktır. Eğer bu itaatsizlik ise sorumluluğu ben üstleneceğim" dedi.

Bankalara tepki büyüyor

Galisya bölgesindeki Ares belediyesi ise ipotek mağdurlarına haciz kararı çıkartan bankalardaki hesaplarını kapatacağını duyurdu.

Ayrıca, İspanyol meclisindeki küçük siyasi partiler, ipotek mağdurlarını korumaya yönelik yeni yasanın çıkarılmasına kadar tüm evden atılma emirlerinin durdurulmasını isteyen bir girişim başlattı.

İspanya'da ipotek mağdurlarının dramı, özellikle son 1 ayda 2 kişinin intihar etmesiyle ön plana çıktı. Son olarak 44 yaşındaki bir kadının, eski sevgilisinin evden atılmasını önlemek için yaşamsal olmayan tüm organlarını internet üzerinden satışa çıkardığı haberi verildi.

İspanya'da iktidar ve ana muhalefet, ipotek mağdurlarını korumaya yönelik yeni bir yasa çıkarma çalışmaları yürütürken, bankalar ise, ipoteğini ödeyemeyecek durumda olan müşterilerinin her biriyle tek tek görüşme yoluna gidiyor ve toplu müzakereleri reddediyor.

Sayıları 400 bin civarında olduğu belirtilen ipotek mağdurları, başta başkent Madrid olmak üzere ülkenin birçok yerinde gösterilere devam ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS