Moody's Fransa'nın "AAA" olan notunu kırdı

Moody's Fransa'nın "AAA" olan notunu kırdı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Fransa'nın 'Aaa' olan kredi notunu bir kademe düşürerek 'Aa1'e çekti, notun görünümünü negatifte bıraktı.

Moody's'in notun düşürülmesine ilişkin açıklamasında, ülkenin not görünümünün daha önce 13 Şubat'ta "negatif"e çevrildiği hatırlatılırken, not indiriminin Fransa'ya ilişkin "bozulan ekonomik beklentilere" bağlı mali görünümdeki belirsizliği yansıttığı ifade edildi.

Açıklamada notun düşürülmesine gerekçe olarak, "Fransa'nın uzun vadeli ekonomik büyüme görünümü çoklu rekabet gücünde devam eden zayıflama yapısal zorluklar ve bunun istihdam, mal ve servis sektörüne yansımaları gibi çoklu yapısal zorluklardan olumsuz etkilenmiştir. Fransa'nın Euro Bölgesi'ndeki gelecekte olabilecek şoklara karşı göstereceği direncin öngörülebilmesi, ekonomik büyüme ve mali performans ve finansman maliyeti konusundaki artan riskler göz önüne alındığında azalıyor" ifadeleri kullanıldı.

Moody's'in açıklamasında, Fransa'nın Avrupa'nın borç sorunu yaşayan çevresel ülkeler ile güçlü ticari ilişkileri vurgulanırken, yine bu ülkelerin bankacılık sistemleri ile orantısız bir ilişkisi olduğu belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS