Merkez'den altın vuruş!..

Merkez'den altın vuruş!..

Merkez Bankası, Türk lirası yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların altın olarak tesis edilebilecek kısmının yüzde 10'dan yüzde 20'ye yükseltildiğini bildirdi.

Merkez Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamada, altın rezervlerinin güçlendirilmesi ve bankalara likidite yönetimlerinde daha fazla esneklik sağlamak amacıyla kıymetli maden depo hesapları için tutulması gereken zorunlu karşılıkların tamamına kadarının, kıymetli maden depo hesapları hariç yabancı para yükümlülükler ile Türk lirası yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların ise yüzde 10'una kadar olan kısmının Merkez Bankası nezdinde "standart altın" cinsinden tutulabilmesine imkan sağlandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, mevcut verilere göre, bankaların kıymetli maden hariç yabancı para zorunlu karşılıkları için tuttukları altın 23,5 ton (2,3 milyar Türk lirası), imkandan yararlanma oranının yüzde 66 olduğu belirtilerek, bankaların Türk lirası zorunlu karşılıkları için tuttukları altının ise 48,4 ton (4,7 milyar Türk lirası), imkandan yararlanma oranının yüzde 87 olduğu kaydedildi.

Açıklamaya göre, Merkez Bankası'nın altın rezervlerinin güçlendirilmesi ve bankacılık sisteminin maliyet ve likidite kanallarının olumlu etkilenmesi amacıyla, Türk lirası yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların altın olarak tesis edilebilecek kısmı yüzde 10'dan yüzde 20'ye yükseltildi.

Kıymetli maden hariç yabancı para yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların altın olarak tesis edilebilecek kısmı ise yüzde 10'dan sıfıra indirildi.

Yeni uygulama, 30 Mart 2012 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacak ve tesis dönemi 13 Nisan 2012 tarihinde başlayacak.

Piyasaya 6,1 milyar lira likidite sağlanacak

Açıklamaya göre, bu çerçevede, bankaların döviz cinsinden tutmaları gereken zorunlu karşılık tutarı ve Merkez Bankası döviz rezervleri yaklaşık 1,3 milyar dolar artacak.

Türk lirası zorunlu karşılıklar için altın tesis imkanının tamamının kullanılması durumunda ise Merkez Bankası altın rezervi yaklaşık 2,2 milyar dolar artacak. Böylelikle piyasaya yaklaşık 6,1 milyar Türk Lirası likidite kalıcı olarak sağlanacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS