BAE de Sinop'taki nükleer santrale talip

BAE de Sinop'taki nükleer santrale talip

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileri, Sinop'ta yapılması planlanan nükleer santralin yapımını Güney Kore'nin üstlenmesi halinde kendilerinin de projeye ortak olabileceklerini söylediler" dedi.

Bakan Yıldız, 3. Türkiye Enerji Zirvesi'ne katılmak için bulunduğu Kayseri'de, düzenlenen kahvaltılı toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir soru üzerine, Akkuyu'da yapılacak nükleer santralin enerjide Rusya'ya bağımlılığı arttırmayacağını, aksine daha da azaltacağını belirten Yıldız, şöyle konuştu:

"Sayın Kılıçdaroğlu bağımlılık artacak diyor ama O'nu enerji danışmanları yanlış yönlendiriyor. Bir araya geldiğimizde kendilerine bu konuda detaylı bilgi verebileceğimizi teklif ettim. Sayın Kılıçdaroğlu'da bu teklifi olumlu karşıladı ama kendisiyle bir türlü bir araya gelemedik."

"Anlaşılırsa enerjide en büyük Arap yatırımı olacak"


Önceki gün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Afşin Elbistan havzasında kömürden elektrik üretmesi için ortak bir bildiri imzaladıklarını anımsatan Bakan Yıldız, yatırım konusunda kesin olarak anlaşılması durumunda BAE'nin bölgeye 5 milyar dolar sermaye aktaracağını, bunun da enerji alanında Türkiye'ye gelen en büyük Arap sermayesi olacağını söyledi.

Bakan Yıldız, BAE yetkililerinin Sinop'ta yapılması planlanan nükleer santral ile de ilgilendiğini ifade ederek,"Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileri, santralin yapımını Güney Kore'nin üstlenmesi halinde kendilerinin de projeye ortak olabileceklerini söylediler. Bu gelişmeler bizim için memnuniyet verici" diye konuştu.

"Rusya gönderdiği gazı 1,5 kat artırdı"


Bir diğer basın mensubunun, Esenboğa Havalimanı'na indirilen Suriye'ye ait Moskova-Şam seferini yapan yolcu uçağıyla ilgili gelişmelerin enerji alanında ilişkileri nasıl etkileyeceği yönündeki sorusuna Yıldız, şu yanıtı verdi:

"Rusya ve İran ile Suriye'ye dair politikalarımız farklı olabilir ama enerji sektöründeki işbirliği bundan yalıtılmış olarak devam ediyor. Önceki gün hem Azeri hem İran gazı geçici olarak kesilince, talebimiz üzerine Rusya gönderdiği gazı 1,5 kat arttırdı. Gazprom ve Rus yetkililere bu anlayışlı tavırları için teşekkür ediyorum. Yine Çin ile de Suriye politikalarımız farklı olabilir ama enerji alanında işbirliği devam ediyor."

"BOTAŞ, 2013'te kar-zarar dengesini sağlayabilir"


Yıldız, BOTAŞ'ın zarar durumu ile ilgili soru üzerine ise "BOTAŞ, bu yıl da zarar edebilir ama önümüzdeki yılı (kar-zarar dengesi) başa baş kapatabilir" dedi.

Elektrikte kayıp kaçakla mücadelenin devam ettiğine dikkati çeken Yıldız, ülke olarak elektrikte kayıp-kaçak oranının Dicle Elektrik Dağıtım AŞ ve Van Gölü Elektrik Dağıtım AŞ bölgeleri dışında makul seviyelerde olduğunu bildirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS