"Piyasada para yok, borçla yaşıyoruz"

"Piyasada para yok, borçla yaşıyoruz"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, piyasada para olmadığını ve borçla yaşandığını belirterek, "Vatandaş harcamalarda kredi kartına yüklenmiş durumda. Son bir haftada kredi kartı 370 milyon lira, tüketici kredisi 1,5 milyar lira artarak vatandaşın bankalara olan toplam borcu 245 milyar liraya dayandı" dedi.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, özellikle dar gelirli vatandaşların borç içinde yaşadığını ve piyasalarda paranın dönmediğini kaydetti.


İnsanların maaşını aldığı gün özellikle kart borcuna ve banka kredisine yatırdığını, sonra da cepleri boş olarak gezdiğini iddia eden Palandöken, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Vatandaş harcamalarda kredi kartına yüklenmiş durumda. Son bir haftada kredi kartı borcu 370 milyon lira, tüketici kredisi 1,5 milyar lira artarak vatandaşın bankalara olan toplam borcu 245 milyar liraya dayandı. Kartla harcamalarda yaşanan artış aynı zamanda borcunu ödeyemeyen vatandaşımızın sayısını da artırdı. Kara listeye girenlerin sayısı 2012 yılının Ekim ayına kadar 600 bin ve toplamda 2,3 milyon vatandaşımızın da icra takibiyle karşı karşıyadır. Aileleri ile birlikte düşündüğümüzde etkilenen sayı 10 milyona dayanmaktadır. Bankaların bu duruma son verip elini taşın altına koymalarını bekliyoruz. Vatandaşı bu faiz ve masraf batağından çıkarmalılar."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS