Fitch'den sonra sıra Moody's'te...

Fitch'den sonra sıra Moody's'te...

Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmasının ardından, uluslararası finans kuruluşları da Moody's'ten gelebilecek bir adımı beklentilere dahil edip, buna göre fiyatlandırma yapmaya başladı.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Standard Bank Gelişen Piyasalar Ekonomisti Timothy Ash, Fitch'in kararını S&P ve Moody's'in takip edeceği düşüncesinde olduğunu belirterek, Moody's'ten ay içinde bir hareket beklenebileceğini söyledi.

Fitch'in kararının Türkiye'nin risk algısını azaltma konusunda çok olumlu etkisi olduğunu belirten Ash, ''Fitch'in kararı Türkiye'nin risk algısını büyük oranda düşürdü. Bu Türkiye'ye fon yatırımlarının ve doğrudan yabancı yatırımın giriş yapmasını sağlayacak. Bu kararın ardından en azından ilk etapta birkaç milyar dolarlık fonun Türkiye'ye giriş yapmasını bekliyorum'' dedi.

Not artırım sırasının Moody's'te olduğunu ifade eden Ash, Fitch'i S&P ve Moody's'in takip edeceği düşüncesinde olduğunu belirterek, ''S&P, Türkiye'ye ilişkin her zaman daha eleştirel ve daha az yapıcı oldu. Fakat böyle bile olsa, en sonunda S&P de not artırımına gitmek zorunda kalacak'' dedi.

Türk ekonomisinin küresel kriz sürecinde direncini ispatladığını, politik istikrar, kamu finansmanı, bankacılık sektörü, büyüme ve demografik özelliklerinin güçlü yanları arasında yer aldığını aktaran Ash, 2013'te Türkiye'de ekonomik büyümenin yüzde 4-5 oranında gerçekleşmesini, cari açığın GSYH'ya oranının da yüzde 6-7 oranında olmasını beklediğini söyledi.

2014 beklentisi

Toronto Dominion Securities Ekonomisti Christian Maggio da Fitch'in kararının Moody's ve S&P tarafından takip edilmesini beklendiğini vurgulayarak, ''Biz Fitch'ten sadece bir görünüm değiştirmesini beklerken onlar Türkiye'yi yatırım yapılabilir ülke olarak tanıdı. Bu önemli bir gelişmeydi. Şimdiyse adım Moody's'ten gelecektir'' dedi.

Moody's'in not artışına gitmesi halinde dünyanın önde gelen üç büyük kredi derecelendirme kuruluşundan ikisinin Türkiye'yi yatırım yapılabilir ülke olarak görmüş olacağını, S&P tarafında yatırım yapılabilir not için iki basamak olduğunu belirten Maggio, ''Ben S&P'nin Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviyesinde ancak 2014 yılında yükseltebileceğini düşünüyorum'' dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS