Tayfun Gönül şarkılarla uğurlandı

Tayfun Gönül şarkılarla uğurlandı

Türkiye'nin ilk vicdani retçisi, anarşist Tayfun Gönül'ün cenazesi, ailesi, arkadaşları ve sevenleri tarafından Zincirlikuyu mezarlığından alınarak Kilyos mezarlığında şarkılar eşliğinde toprağa verildi.

Türkiye'nin ilk vicdani retçisi Tayfun Gönül, bugün düzenlenen törenle Kilyos mezarlığında toprağa verildi.

Tayfun Gönül'ün sevenleri saat 13.00'te cenazenin bulunduğu Zincirlikuyu mezarlığında bir araya geldi. Aralarında Gönül'ün Türkiyeli anarşist arkadaşları Defne Sandalcı, Zelha Cangı, Gün Zileli, Gazi Bertal, Ahmet Kurt, Ufuk Ahıska vicdani retçiler Vedat Zencir, Mehmet Tarhan, Yavuz Atan, Mehmet Bal, Ercan Aktaş, Muhammed Serdar Delice ile sanatçı İlkay Akkaya ve Orhan Alkaya ile gazeteciler Nadire Mater, Faruk Eren, Oral Çalışlar'ın da bulunduğu yaklaşık 200 kişilik grup, Gönül'ün siyah bayrağa sarılı tabutunu morgdan alarak şarkılar eşliğinde Kilyos mezarlığına uğurladı.Herhangi bir pankartın açılmadığı ve sloganın atılmadığı törende cenaze aracı morgdan mezarlık kapısına kadar Kazım Koyuncu'nun "Sevdiğin Böyle Ağlar" parçası eşliğinde götürüldü. Gönül'ün cenazesi buradan Kilyos mezarlığına taşındı. Mezarlıkta herhangi bir dini tören yapılmadı. Kazım Koyuncu ve Erkan Oğur'un şarkılarıyla son yolculuğuna uğurlanan Gönül'ün arkadaşları, sağlığında içmeyi çok sevdiği sigaraları yakarak mezarına diktiler.

Devleti mahkemeye vermişti

Tayfun Gönül, 1989'da askere gitmeyeceğini ifade ederek, vicdani reddini açıklayan ilk kişi olmuş, zorunlu askerlik uygulaması nedeniyle devleti mahkemeye vermişti. Gönül, 15 Şubat 2012'de geçirdiği kalp enfarktüsü nedeniyle yoğun bakıma kaldırılmış ve iki ay hastanede kaldıktan sonra hastaneden çıkmıştı. Gönül, 30 Temmuz Pazartesi gecesi saat 23.30 sularında evinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

(Kaynak: bianet)

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS