Charles Dickens 200 yaşında

Charles Dickens 200 yaşında

Charles Dickens'in 200. doğum günü başta kendi ülkesi İngiltere olmak üzere Arnavutluk'tan Zimbabve'ye, dünyanın çeşitli ülkelerinde kutlanıyor.

İngiliz yazar Charles Dickens'ın 200. doğumgünü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

İngiltere'de kraliyet tahtının birinci sıradaki varisi Prens Charles ve eşi Cornwall Düşesi Camilla'nın başkanlık ettiği kutlamalar çerçevesinde, Londra'daki Westminster Kilisesinde bulunan yazarın mezarına çelenk konulacak.

Kilisede yapılacak anma töreninde ayrıca ünlü İngiliz aktör Ralph Fiennes ve yazarın torununun torunu Mark Dickens'ın da aralarında bulunduğu bir grup Dickens'ın eserlerinden bölümler okuyacak.

Prens Charles ve eşi Camilla bugün ayrıca 1925 yılında müzeye dönüştürülen ve Dickens'n 1837-39 yıllarında yaşadığı Londra'daki evini ziyaret edecek.

Dickens'ın 200. doğumgünü şerefine eserleri, doğum yeri olan İngiltere'nin Portsmouth şehri başta olmak üzere, Arnavutluk'tan Zimbabve'ye kadar çok sayıda ülkede bugün okunacak.

Bunların yanı sıra, arama motoru devi Google, özel günlerde tasarladığı logo çalışmalarından birini de 200. doğum günü dolayısıyla İngiliz yazar Charles Dickens için hazırladı.

Dünya edebiyatına "Oliver Twist" ve "Büyük Umutlar" gibi eserler kazandıran Dickens'ın birçok eseri beyaz perde ve televizyona da uyarlandı. 58 yaşındayken 1870 yılında hayatını kaybeden Charles Dickens ayrıca, Victoria dönemi İngiltere'sinde sosyal reformu savunan yazarlardan biriydi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS