"Cinsellik Muamması!"

"Cinsellik Muamması!"

Türkiye, devlet eliyle aile ve beden politikalarına ilişkin muhafazakar tartışmaların ortasındayken bir yandan da "başka cinsellikler ve başka aileler" yaşam alanı bulma mücadelesinde. 2000'li yıllar boyunca Queer kuramının ve politikalarının geçirdiği aşamalar, Metis Yayınevinden çıkan, "Cinsellik Muamması - Türkiye'de Queer Kültür ve Muhalefet" kitabında anlatılıyor.

Cüneyt Çakırlar ve Serkan Delice'nin hazırladığı "Cinsellik Muamması - Türkiye'de Queer Kültür ve Muhalefet", özgün bir literatür taramasını içeriyor. Kitapta, Adnan Yıldız, Alisa Lebow, Başak Ertür, Birkan Taş, Bülent Somay, Cenk Özbay, Cihat Arınç, Erdal Partog, Evren Savcı, Fatih Özgüven, Nami Başer, Özlem Güçlü, Sibel Yardımcı, Tuna Erdem, Veysel Eşsiz ve Zeynep Direk'in yazılarının yanı sıra Deniz Kandiyoti ve Cüneyt Türel ile yapılan söyleşiler ve sanatçılar Erinç Seymen, Murat Morova, Nilbar Güreş ve Taner Ceylan'ın eserlerinden örnekler yer alıyor.

Cinsellik Muamması'nda bugüne dek Queer kuramına getirilen eleştiriler ele alınırken şu sorulara da yanıt aranıyor: Uluslararası LGBTQ hareketinin söylemi, ideolojisi ve kavramları ötesinde başka/alternatif queer siyasetleri ve cemaat algıları tahayyül edilebilir mi? Yerelliğe yönelik duyarlılık uluslararası LGBTQ hareketinin yarattığı "epistemolojik şiddet"i kırmada bir rol üstlenebilir mi? Yerellik ve alternatif, Batı-dışı bağlam ve politikalar üzerindeki vurgu, bir "otantiklik fetişizmi"ne ve tersten, başka türlü bir özcülüğe sürüklenme tehlikesi taşır mı?

Kitap, Türkiye'deki yerel LGBTQ kültürünün felsefe, sosyoloji, psikanaliz, kültürel incelemeler, tarih, hukuk, insan hakları, aktivizm, sanat, görsel kültür vb. sahalardaki yansımalarını ifade eden bir dil, kuram ve özgün bir literatür oluşturarak queer ile ilgili genel tartışmalara orijinal bir bağlam ve katkı sunmayı hedefliyor.
    
"Heteronormativiteye" karşı, yerel tarihsel ve kültürel anlatıların, toplumsal pratiklerin ve ilişkilenme biçimlerinin yaratıcı, muhalif, tersten bir bakışla yeniden okunduğu kitapta, "heteronormativitenin" tarihselleştirilmesi amaçlanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS