Umuda yelken açan 5 insan...

Umuda yelken açan 5 insan...

48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Film, En İyi Senaryo (Emre Kavuk), En İyi Kurgu (KALENDERhasan) ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Nesrin Cavadzade) dallarında 4 ödül kazanan "Güzel Günler Göreceğiz" filmi 3 Şubat'ta vizyona girmeye hazırlanıyor.

Daha önce kısa filmi "Gülümse" ile adından söz ettiren Hasan Tolga Pulat'ın ilk uzun metraj filmi "Güzel Günler Göreceğiz"in çekimlerini Balat'ta gerçekleşti.

Uğur Polat, Buğra Gülsoy, Feride Çetin, Barış Atay ve Nesrin Cavadzade gibi oyuncuların yer aldığı film, bir gün içerisinde İstanbul'da geçiyor.

5 farklı karakterin günlük hayatta kesişen yolları ve farkında olmadan birbirlerinin hayatına müdahalelerinin anlatıldığı film, doğrusal olmayan kurgusu ile bütün hikayeleri iç içe geçirerek anlatıyor.

Bir günlük zaman dilimi; geriye, şimdiye ve ileriye atlanarak ilerliyor.

KARAKTERLER


Cumali:

Cumali henüz 18 yaşındayken kız kardeşini, kaçtığı İstanbul'da namus ve töre gereği öldürür. İşlediği cinayet yüzünden 14 yıl hapis cezasına çarptırılır. İstanbul'da bir cezaevine konur.

Yattığı cezaevinden 12 yıl sonra iyi halden 2 yıl erken tahliye edilir. Devletin kendisini affetmesine rağmen Cumali içindeki pişmanlıktan kurtulamamıştır. Kendisini töre denen şeyin bir parçası olduğu için affedememektedir.

Tek isteği kardeşinin İstanbul'da gömüldüğü yeri öğrenip ondan af dilemektir. Gün içinde hapisteyken sürekli mektuplaştığı, çocukluk aşkı Mediha ile buluşacaktır. Bu aşk gelecekle ilgili planlarını değiştirecektir.

Ali:

Ali lisanslı, profesyonel bir boksörken; katıldığı yasadışı sokak dövüşlerinden dolayı lisansını kaybetmiştir. Bu yüzden antrenörü olan babası ile de arası açılmıştır.

Sanayide bir araba tamircisi olarak Recep ustanın yanında çalışmaktadır. Recep ustanın yardımı ile bir dikim evinde çalışan sevdiği kadın Figen ile yurtdışına kaçacaklardır.

Yeni bir hayat ve yeni bir başlangıç için planlar yapmaktadır. Ama onları kaçıracak kaçakçılar bu son günde fiyatı artırırlar. Ali bunu Figen'e söyleyemez. Günün sonuna kadar yeterli parayı bulmak zorundadır.

Figen:

Asıl adı Mediha'dır. İstanbul'un varoş mahallelerinden birinde bir dikim evinde çalışmaktadır. İstanbul'daki adı Figen'dir.

Köyündeyken tecavüze uğramış ve bu yüzden yine kendisi suçlanmıştır. Figen, öldürüleceğini anlayınca kaçarak İstanbul'a yerleşmiştir. Kendisini seven Ali ile günün sonunda yurtdışına kaçacaklardır.

Ama o çocukluk aşkı Cumali'yi sevmektedir. Cumali'nin erken tahliye edildiğini öğrenmesi ve gün içinde onunla buluşması kararlarını etkileyecektir. Kendisine saplantılı bir şekilde aşık olan İzzet de Figen'in yanına gelince Figen kendisini içinden çıkılmaz bir üçgen'in ortasında bulur.

İzzet:

Göçmen bürosu baş komiseridir. Sürekli kavga ettiği karısından, çocuklarına babalık yapma sorumluluğundan bıkmıştır.

Karakolda tanıştığı ve sonrasında yardım ettiği Figen'e aşıktır. Onunla her şeyi geride bırakarak kaçma planları yapmaktadır. Ama aşkına karşılık bulamaz.

Anna:

Ülkesinden kilometrelerce uzakta bir iş hayali ve huzur için geldiği Türkiye'de kendini bir anda fuhuş sektörü içinde bulmuştur. Bozukta olsa Türkçe konuşabilmektedir.

İstanbul'un arka sokaklarında kendisine tutulan eski bir evde yaşamaktadır. Patronundan gizlice biriktirdiği paralarıyla yurtdışına, sevgilisine kaçmayı planlamaktadır.

Gün içinde patronunun Ortadoğu'dan getirdiği 10 yaşındaki Azraf isimli çocuğa bakıcılık yapmak zorunda kalır. Kaçacağı bu son gün Azraf'ın hayatına girmesiyle Anna zor bir karar vermek zorunda kalır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS