Altın Ayı adayları açıklandı

Altın Ayı adayları açıklandı

Cannes, Venedik ve Toronto ile birlikte en önemli sinema festivallerinden biri olan Berlin Film Festivali'nin Altın Ayı adayları açıklandı. Festivalin yan kategorilerinde Türk yönetmenlerin filmlerine de yer verilecek.

9-19 Şubat arası Berlin'de 62.si düzenlenecek olan Uluslararası Berlin Film Festivali ya da bir diğer adıyla "Berlinale" ilk defa 1951 senesinde Alfred Hitchcock'un Rebecca'sının gösterimiyle başlamıştı.


Festivalin bu seneki jüri üyeliğini Jake Gylenhaal, Mike Leigh, Charlotte Gainsbourg, Asghar Farhadi, François Ozon, Anton Corbijin, Barbara Sukowa, Boualem Sansal gibi isimler üstlenecekken jüri başkanı ise Mike Leigh olarak belirlendi.


Daha önce metin Erksan'ın Susuz Yaz ile 1964'te, Fatih Akın'ın Duvara Karşı filmiyle 2004'te, Semih Kaplanoğulu'nun Bal filmi ile 2010'da Altın Ayı ödülünün sahibi oldukları festivalin bu seneki adayları açıklandı.


Altın Ayı için yarışacak filmler şöyle:


À Moi Seule, Frédéric Videau, Fransa
Aujourd'hui, Alain Gomis, Fransa - Senegal
Bai Lu Yuan, Wang Quan'an, Çin
Barbara, Christian Petzold, Almanya
Captive, Brillante Mendoza, Fransa - Filipinler - Almanya - İngiltere
Cesare Deve Morire, Paolo ve Vittorio Taviani, İtalya
Csak a Szél, Benedek Fliegauf, Macaristan - Almanya - Fransa
Dictado, Antonio Chavarrías, İspanya
En Kongelig Affaere, Nikolaj Arcel, Danimarka - Çek Cumhuriyeti - Almanya - İsveç
Gnade, Matthias Glasner, Almanya
Jayne Mansfield's Car, Billy Bob Thornton, Rusya - ABD
Kebun Binatang, Edwin, Endonezya - Almanya - Hong Kong - Çin
L'Enfant d'en Haut, Ursula Meier, İsviçre - Fransa
Les Adieux à la Reine, Benoît Jacquot, Fransa - İspanya
Metéora, Spiros Stathoulopoulos, Yunanistan - Almanya
Rebelle, Kim Nguyen, Kanada
Tabu, Miguel Gomes, Portekiz - Almanya - Brezilya - Fransa
Was Bleibt, Hans-Christian Schmid, Almanya


En İyi Film dalında Altın Ayı'nın yanı sıra Hayat Boyu Başarı Ödülü, ve En İyi Yönetmen, Senaryo, Kadın ve Erkek Oyuncu gibi çeşitli dallarda Gümüş Ayı ödülü verilecek.

Ana yarışmanın yanında "Generation", "Berlinale Shorts" gibi farklı kategorileri olan ve filmleri yarıştıran festivalde bu sene Emin Alper'den Türkiye - Yunanistan ortak yapımı Tepenin Ardı, Reis Çelik'ten Türkiye yapımı Lal Gece, Meral Uslu'dan Hollanda yapımı Sneakbar, Umut Dağ'dan Avusturya yapımı Kuma, Engin Kundağ'dan Ararat ve Tamer Yiğit'ten Karaman adlı filmler göterilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS