Uğur Acar yeni yüzüyle tanıştı!

Uğur Acar yeni yüzüyle tanıştı!

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde 1 Ocak'ta Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılan 19 yaşındaki Uğur Acar'ın ameliyattan 23 gün sonraki fotoğrafları basına dağıtıldı.

AÜ Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Uşak’ta tren çarpması sonucu beyin ölümü gerçekleşen ve ailesi tarafından organları bağışlanan 39 yaşındaki Ahmet Kaya’nın yüzün nakledildiği Uğur Acar'ın yeni fotoğraflarını ve görüntüsünü servis yaptı.


Geçen 21 Ocak'ta yapılan ameliyatın üzerinden 23 gün geçtikten sonra dağıtılan fotoğraflarda Acar'ın yüzündeki ödemin inmiş olduğu görülüyor.


Sakalları uzayan Uğur Acar'ın tıraş sırasında çekilen fotoğraflarında Acar'ın ayna ile ilk tanışması da görülüyor.

Annesini ziyaret etmek istiyor

Akdeniz Üniversitesi'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Uğur Acar, taburcu olduktan sonra ilk olarak ameliyathazırlığı içinde olan annesini ziyaret etmek istediğini ifade ederek, "Daha sonra bağışçı Ahmet Kaya'nın ailesini ziyaret etmek istiyorum. Köyüme gideceğim. Nasıl olursam olayım bu hayatta yaşıyorum. Şimdi biraz farklılığım oldu. Bütün Türk doktorlarına bu farklılık için teşekkür ederim" dedi.


"Uğur Acar tıpkı babama benziyor"


Bu arada yüz, bacak ve 2 kolu bağışlanan Ahmet Kaya'nın kızı Emine Kaya, yüz nakli yapılan Uğur Acar'ın fotoğrafı ve ilk sakal tıraşı oluş anına ilişkin, "Uğur Acar tıpkı babam gibi olmuş, iki fotoğrafı yan yana koyduğumuzda ayırt etmek mümkün değil" dedi.


Organlarını bağışlayarak Türkiye'de ilk yüz naklinin gerçekleşmesine vesile olan Ahmet Kaya'nın Uşak'taki ablası Fadime Çil ile kızı Emine Kaya, bugün yüz nakli yapılan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavisi süren Uğur Acar'ın fotoğrafını gördü, sakal tıraşı oluş anını internetten izledi.


Babası Ahmet Kaya'nın fotoğrafını göstererek Uğur Acar'ın fotoğrafıyla kıyaslayan Emine Kaya, iki fotoğrafı arasındaki benzerlikleri anlattı.


"Uğur Acar tıpkı babama benziyor" diye konuşan Emine Kaya şunları söyledi: "Bu gün Uğur Acar'ın fotoğrafını gördüğümde şok oldum. Gözlerime inanamadım. Babama çok benziyor. Babamın fotoğrafı ile Uğur Acar'ın fotoğrafını yan yana koyunca ayırt etmek mümkün değil. Kendimi topladıktan sora Uğur Acar'ı görmek isterim. Sanki babam ölmemiş gibi. Burnu, gözleri, her şeyi çok benziyor"


Ahmet Kaya'nın ablası Fadime Çil ise Uğur Acar'ın yeni yüzünün kardeşine çok benzediğini belirterek, "Bugün vermiş olduğumuz kararın ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anladım" dedi.


Çil, "Yüz naklinin başarılı olduğunu görmek beni mutlu etti. Bu insanları en kısa sürede ağırlamak isterim. Gelsinler bizim misafirimiz olsunlar. Şu anda kardeşimi görüyorum. Ayrı bir heyecan içindeyim" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS